افتتاح کلینیک فوق تخصصی قلب کودکان در بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر

  • PDF

به منظور گسترش خدمات، کلینیک فوق تخصصی قلب کودکان در بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد.

فوق تخصص بیماری های قلب کودکان در گفتگو با وب دا اظهار کرد: این کلینیک به منظور شناسایی به موقع کودکان مبتلا به بیماری های قلبی و درمان آنها در بیمارستان اکبر راه اندازی و روزهای شنبه ، دوشنبه و چهارشنبه ساعت 8 الی 12 به بیماران خدمات می دهد.

دکتر فیصل رحیم پور خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات گریبانگیر بیماران قلبی در ایام گذشته ، عدم شناسایی و تشخیص صحیح بیماری های قلبی بود که در برخی موارد متاسفانه حتی منجر به مرگ بیمار می شد که با راه اندازی این کلینیک و ایجاد مرکزی خاص برای کودکان می توان از این موارد جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه  بیماری های قلبی شامل دو گروه مادر زادی و غیر مادر زادی است اظهار کرد: شیوع بیماری های مادر زادی یک درصد است و تشخیص صحیح این بیماری ها منجر به افزایش شیوع شده است.البته برخی از بیماری های مادر زادی نظیر pps  با تاثیرات محیطی ارتباط دارند و با توسعه شهر نشینی و آلاینده ها و صنعتی شدن شهرها، این بیماری ها افزایش پیدا می کند. 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  خاطر نشان کرد:تشخیص مشکلات قلبی بیماران خوشبختانه از دوران نوجوانی ،کودکی و نوزادی به داخل رحم مادر سوق داده شده است به طور مثال اکوی جنینی در هفته های 16 تا 18 دوران بارداری انجام می شود.

دکتر رحیم پور  در رابطه با بیماری های غیر مادر زادی نظیر نوسان در تعداد ضربان قلب و... تصریح کرد:خوشبختانه در ایران فلوشیب الکترو فیزیولوژی و علم تشخیص و درمان بیماری های قلبی وجود دارد و در اکثر بیماری ها روش های تشخیصی و درمانی موفق بوده اما قطعا در برخی موارد نیاز به تجهیزات و امکانات خاص داریم.

وی در پاسخ به  این سوال " که کدام بیماری های قلبی در حال حاضر امکان تشخیص و درمان آن در کشور وجود ندارد " اظهار کرد: خوشبختانه علم و تشخیص بیماری های قلبی در کشور وجود دارد حتی  آموزش تخصصی آریتمی ها با گذراندن یک دوره   12الی 18 ماهه قابل ارتقاء خواهند بود اما نبود امکانات و تجهیزات  تشخیص و درمان اینگونه بیماری های قلبی را با مشکل مواجه کرده است.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار