ارتقاء دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نظام رتبه بندی لایدن در حوزه موضوعی بیومدیکال و علوم سلامت

  • PDF

بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهان که توسط پایگاه رتبه بندی لایدن منتشر گردید دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانست در شاخص های مربوط به این رتبه بندی در حوزه موضوعی بیومدیکال و علوم سلامت ارتقاء یابد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا اظهار کرد: در رتبه بندی لایدن که از سال ۲۰۰۷ انجام می گیرد دانشگاه های جهان بر اساس مقالات ISI   مورد پایش قرار می گیرند و شرط ورود یک دانشگاه به این نظام رتبه بندی  این است که بایستی حداقل یک هزار مقاله ISI در سال های ۲۰۱4 تا ۲۰۱7 در مجلات CORE در WEB OF SCIENCE  داشته باشد.

دکتر محسن تفقدی خاطر نشان کرد: با توجه به آخرین نسخه  رتبه بندی منتشر شده توسط  این پایگاه، دانشگاه علوم پزشکی مشهد در شاخص اثرگذاری علمی(Scientific impact) توانست در حوزه موضوعی بیومدیکال و علوم سلامت از رتبه 426 به رتبه 403  در جهان ارتقا یابد. همچنین دانشگاه در این حوزه در شاخص همکاری علمی(Collaboration) نیز از رتبه 491 به رتبه 474 ارتقا یافت.

وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سطح دانشگاه های آسیا نیز به ترتیب رتبه 112 در شاخص اثرگذاری علمی و در شاخص همکاری رتبه 121 را کسب نمود.

دکتر تفقدی با اشاره به این مطلب که  پیش از این دانشگاه در اردیبهشت سال جاری توانسته بود در جمع 150 دانشگاه برتر آسیا قرار گیرد اظهار امیدواری کرد: در رتبه بندی دانشگاه های عصر طلایی تایمز نیز که در اواخر ژوئن 2019 منتشر می شود دانشگاه علوم پزشکی مشهد جایگاه درخورتوجهی را کسب نماید.

در رتبه بندی لایدن در شاخص اثرگذاری (Impact)،  تعداد و سهم مقالات دانشگاه از یک درصد برتر پراستنادترین مقالات دنیا، تعداد و سهم مقالات دانشگاه از 10 درصد برتر پراستنادترین مقالات دنیا، تعداد و سهم مقالات دانشگاه از 50 درصد برتر پراستنادترین مقالات دنیا، تعداد کل استنادات  داده شده به مقالات دانشگاه، تعداد کل استنادات  داده شده به مقالات دانشگاه بر اساس رشته و سال لحاظ می گردد.

در شاخص همکار ( (Collaboration) نیز بر اساس تعداد مقالات دانشگاه با همکاری یک یا بیشتر از یک نویسنده از دانشگاه های دیگر، تعداد مقالات دانشگاه با همکاری نویسندگانی از دو یا بیشتر از دو کشور خارجی، تعداد مقالات دانشگاه با همکاری یک یا بیشتر از یک سازمان صنعتی، تعداد مقالات دانشگاه با همکاری نویسندگان خارج دانشگاه که در فاصله کمتر از ۱۰۰ کیلومتری هستند و   تعداد مقالات دانشگاه با همکاری نویسندگان خارج دانشگاه که در فاصله بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتری هستند، ارزیابی  و رتبه بندی می شود.

علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به اینجا مراجعه کنند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار