رییس دانشگاه:براي رسيدن به اهداف علمي انقلاب، بايد با تمام دنيا گفتمان علمي داشته باشيم

  • PDF

رييس دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: براي رسيدن به اهداف علمي انقلاب اسلامي در سطح داخلي و بين المللي، تقويت بنيه علمي کشور و تعامل علمي با جهان، بايد با تمام دنيا گفتمان داشته باشيم.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابي صبح امروز چهارشنبه 22 خرداد در مراسم افتتاحيه سومين کنگره بين المللي التهاب در سيستم عصبي که در دانشگاه علوم پزشکي مشهد در حال برگزاري است با بيان اين مطلب افزود: اگر مي خواهيم در دنيا حرفي براي گفتن داشته باشيم بايد معيارهاي بين المللي در زمينه علم و دانش را به دست آوريم.

وي ارتباط با دانشگاه هاي مطرح منطقه و جهان را يکي از اهداف طرح تحول و نوآوری در آموزش وزارت بهداشت ذکر کرد و گفت: براي ايجاد و ارتقاي اين ارتباط، بايد توانمندي هاي علمي خود را افزايش دهيم و به سمت دانشگاه هاي نسل سوم که کارآفريني را محور برنامه هاي خود قرار داده اند حرکت کنيم.

وي با اشاره به سابقه حرکت ها و تحولات علمي در دوران پس از انقلاب اسلامي گفت: تا پيش از پايان جنگ تحميلي، درگير مسائل انقلاب و دفاع مقدس بوديم و وضعيت علمي خوبي نداشتيم اما پس از جنگ، درهاي علمي کشور را گشوديم و از دانشگاه هاي نسل اول که صرفا آموزش و توليد نيروي انساني بود گذر کرديم و به دانشگاه هاي نسل دوم که علاوه بر آموزش نيروي انساني، توليد علم و پژوهش هاي علمي را در اولويت قرار مي دهند رسيديم.

استاد دانشگاه علوم پزشکي مشهد در همين زمينه ادامه داد: اکنون در 40 سالگي انقلاب اسلامي، افتخار داريم که به سمت تحولات عظيم علمي در کشور حرکت مي کنيم و ارتباطات علمي گسترده اي در سراسر کشور و درهمه دانشگاه هاي کشور با دنيا را شاهد هستيم.

وي به سابقه تحولات علمي در دانشگاه علوم پزشکي مشهد اشاره کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکي مشهد در راستاي اسناد بالادستي تحول علمي و مأموريت هايي که در زمينه علوم اعصاب و گسترش ارتباطات بين المللي به اين دانشگاه واگذار شده، حرکت هاي زيادي را برنامه ريزي و اجرا کرده است.

وي کسب رتبه هاي بالا در رتبه بندي ملي و بين المللي علمي توسط دانشگاه علوم پزشکي مشهد را يکي از جنبه هاي اين تلاش گسترده توصيف کرد و گفت: در رتبه بندي توليد علم در مقياس بين المللي به رتبه دوم کشور پس از دانشگاه تهران دست يافته ايم.

وي همچنين به رتبه بندي بين المللي پايگاه علمي تايمز اشاره کرد و گفت: در اين رتبه بندي که ناظر بر توليد علم، آموزش، پژوهش، کسب درآمد صنعتي و وجهه بين المللي در دانشگاه هاي جهان است ايران به رتبه 150 آسيا دست يافته است.

دکتر دارابي اضافه کرد: بر اساس اين رتبه بندي، جايگاه جهاني دانشگاه علوم پزشکي مشهد بين 600 تا 800 تعيين شده است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به برگزاري کنگره التهاب در سيستم عصبي گفت: به برکت برگزاري چنين اجتماعات و مجامع علمي که محلي براي بحث و تبادل نظر دانشمندان حوزه هاي مختلف فراهم مي آورد هم در جهت اهداف بين المللي سازي دانشگاه حرکت مي کنيم و هم اينکه تجربيات و اندوخته هاي علمي کشورمان را به دنيا معرفي مي نماييم.

وي گفت: اين کنگره فرصتي براي برقراري ارتباط علمي بين دانشگاه هاي علوم پزشکي مشهد و دانشگاه هاي اروپا و آلمان فراهم کرده و محلي براي تبادل ديدگاه هاي علمي در زمينه علوم بين رشته اي مغز و اعصاب ايجاد مي نمايد.

وي در ادامه سخنانش تصريح کرد: اگر قرار باشد ارتباطات علمي را گسترش دهيم و در دنيا حرفي براي گفتن داشته باشيم بايد از انحصار طلبي و تنگ نظري بپرهيزيم.

دکتردارابي تأکيد کرد: معتقديم مي توان با حفظ ارزش هاي انقلاب، در همه زمينه ها با جهان به گفتگو نشست و توانمندي هاي علمي و غناي فرهنگي کشورمان را به دنيا معرفي نمود.

وي تبادل دو سويه ي استاد و دانشجو در دانشگاه علوم پزشکي مشهد و ساير دانشگاه هاي منطقه و جهان را از اهداف بين المللي سازي دانشگاه عنوان کرد و گفت: در اين راستا در نظر داريم هم استادان ايران را به دانشگاه هاي جهان معرفي و از حضور آنها در سطح بين المللي بهره مند شويم و هم اينکه از تجربيات و دانش استادان ساير دانشگاه ها در مراکز علمي دانشگاه استفاده نماييم.

رييس دانشگاه علوم پزشکي  مشهد از رئيس دانشگاه مونستر آلمان و استادان اين دانشگاه که در اين کنگره شرکت کرده اند تشکر کرد و گفت: حضور پژوهشگران آلماني مغز و اعصاب در اين مجمع علمي، فرصت گرانقيمتي است و ما اميدواريم که اين کنگره زمينه هاي مناسب تري براي تعاملات علمي بين دو دانشگاه فراهم کند.

وي ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاري کنگره التهاب در سيستم عصبي گفت: از استادان و پژوهشگران گروه نورولوژي، نوروساينس و روان پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد که در برگزاري اين کنگره نقش ايفا کرده اند تشکر مي کنم و اميدواريم اين اجتماع علمي، زمينه مناسبي براي تبادلات علمي فراهم کند.

وي خاطر نشان کرد: در حال حاضر با دانشگاه هاي غازان، استراليا، تاتارستان و مونستر آلمان ارتباطات خوبي داريم و در حال گسترش اين ارتباطات هستيم.

وي يادآور شد: همه اين موفقيت ها به برکت وجود دانشجويان پيشرو و استادان دانش پژوه دانشگاه علوم پزشکي مشهد به دست آمده است.

وي ضمن خوش آمد گويي به مهمانان آلماني اين کنگره، ايرانيان را مهمان نواز، خونگرم و مهربان توصيف کرد و گفت: با برنامه هاي فرهنگي که در جنب کنگره تدارک شده، گوشه اي از غناي فرهنگي کشور و استان تاريخ خراسان رضوي به مهمانان ارائه خواهد شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار