رييس انجمن مغز و اعصاب ايران:دانشمندان ايراني در زمينه درمان آلزايمر به نتايج نهايي نزديک شده اند

  • PDF

رئيس انجمن مغز و اعصاب ايران نسبت به افزايش بيماري هاي مغز و اعصاب در دوران زندگي صنعتي هشدار داد.

دکتر حسين پاکدامن که در حاشيه سومين کنگره بين المللي التهاب در سيستم عصبي با وب دا گفتگو مي کرد افزود: از آنجا که التهاب همراه با تخريب بافت مغز در بيشتر بيماري هاي مغز و اعصاب اشتراک دارد، اين کنگره به موضوع التهاب و دژنراسيون که وجه مشترک همه اين بيماري ها مي باشد مي پردازد.

وي با اشاره به پيشروي و افزايش آلزايمر که به گفته او نگران کننده است خاطر نشان کرد: با وجود همه پيشرفت هاي علمي در کشورهاي مختلف، هنوز راهي براي درمان قطعي اين بيماري يافت نشده است.

استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تصريح کرد: در کل کشورهاي جهان در مجموع سالانه 60 ميليارد دلار صرف تحقيقات و درمان آلزايمر مي شود اما هنوز به درمان قطعي نرسيده اند.

وي از کوشش هاي دانشمندان کشورمان در زمينه بيماري هاي مغز و اعصاب و بخصوص آلزايمر گفت: در مرکز نيماد با همکاري دانشگاه علوم پزشکي ايران، تحقيقات مفصلي در حال انجام است و اميدواريم در آينده نزديک به نتايجي در درمان آلزايمر برسيم و اين مشکل جهاني را براي هميشه حل کنيم.

وي از روش هاي درماني بيماري هاي مغز و اعصاب با کمک سلول هاي بنيادي در يکي از شرکت هاي دانش بنيان وابسته به دانشگاه علوم پزشکي مشهد ياد کرد و اظهار اميدواري نمود که اين تلاش ها روزنه اميدي در درمان اين بيماري ها ايجاد کند.

دکتر پاکدامن همچنين در خصوص توانمندي هاي دانشمندان کشورمان در زمينه هاي علوم اعصاب گفت: من استاد مهمان در دانشگاه يو سي ال  اي امريکا هستم و از سطح پيشرفت هاي علمي در آنجا اطلاع دارم و هنگامي که رزيدنت و متخصصين مراکز اين کشورها را با کشور خودمان مقايسه مي کنم مي بينم که ما از نظر علمي و توانمندي هاي فکري، در سطوح برابري با آنها هستيم.

استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي به يک بيماري ديگر حوزه علوم اعصاب اشاره کرد و گفت: بيماري اي ال اس يکي از بدترين بيماري هاي مغز و اعصاب است که بشر هنوز در شناخت کامل وجوه آن و درمان آن کار زيادي انجام نداده است.

وي همچنين از کوشش گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکي مشهد در زمينه درمان اين بيماري با سلول هاي بنيادي ياد کرد و گفت: اين کوشش ها هنوز در مرحله ي آزمايش باليني بوده و نهايي نشده است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.