در شش ماهه نخست زندگی شیر مادر به تنهایی برای تامین نیازهای تغذیه ای نوزاد کافی است

  • PDF

تغذیه با شیر مادر؛ زیر بنای زندگی سالممدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه دورۀ شیرخوارگی از حساس ترین مراحل زندگی است که نیاز به مراقبت های دقیق بهداشتی و تغذیه ای دارد اظهار کرد: شیر مادراساسی ترین ماده ای است که می تواند به تنهایی تمامی نیازهای تغذیه ای شیرخوار را از بدو تولد تا پایان 6 ماهگی تامین کند.

دکتر حامد قضاوی در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه 10 لغایت 16 مردادماه هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر با شعار "توانمندسازی والدین، تقویت تغذیه با شیر مادر، حال و آینده "تعیین شده است  خاطر نشان کرد: تداوم آن همراه با غذاهای کمکی و در طول سال دوم عمر می تواند ضمن پیشگیری از بسیاری بیماری ها در دوران کودکی، بهترین الگوی رشد و تکامل را فراهم آورد.

وی تصریح کرد: تاثیر شیر مادر بر روی نوزاد از نخستین ساعات و روز های زندگی بخوبی اثبات شده است و شروع تغذیه با شیر مادر در ساعات اول زندگی موجب ادامه حیات نزدیک به یک میلیون نوزاد در سال می شود.

مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: تغذیه با شیر مادر در کاهش ابتلا به بیماری های مزمن بزرگسالی از جمله: بیماری های قلبی عروقی، پرفشاری خون، سرطان ها و دیابت در بزرگسالی نقش بسزایی دارد. بعلاوه برای مادر، خانواده و جامعه نیز مزایای بسیار دارد.

دکتر قضاوی خاطر نشان کرد: عوامل زیادی در موفقیت مادران در شیردهی تاثیر دارند و مراقبت ها و حمایت های لازم می بایست در قبل و حین بارداری، بلافاصله پس از زایمان و در مراحل حساس روز های اول  صورت پذیرد.

وی افزود: یکی از عوامل مهم جهت حل مشکلات شیردهی و بویژه تحکیم اعتماد بنفس مادر نسبت به کفایت شیرش برای تغذیه شیرخوار مشاوره کارکنان بهداشتی‏-درمانی با مادرمی باشد.

دکتر قضاوی جلب حمایت خانواده بخصوص همسر در ایجاد آرامش و محیط مناسب برای شیردهی مادر، وجود قوانین حمایتی برای بازگشت مادران شاغل به محل کار پس از زایمان، انتقال اطلاعات و پیام های کلیدی توسط رسانه ها و عدم تبلیغات گمراه کننده تغذیه مصنوعی را از جمله  عوامل موثر در موفقیت مادران در مراحل مختلف شیردهی برشمرد.

مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:حمایت‌های لازم از منابع مختلف حرفه ای و مردمی از جمله کارکنان بهداشتی درمانی و بیمارستان و سیاست های جاری بیمارستان های دوستدار کودک و زایشگاه ها، همراهان مادر و ماماها، مشاوران شیردهی، حامیان آموزش دیده، گروه های حامی مادران، دوستان و خانواده تامین می شود و تشویق مادر شیرده و حمـایت اطرافیـان در دوران شیردهی به بالا بردن اعتماد بنفس مادر و توانمندی او در شیردهی کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.