آمادگی آستان قدس رضوی برای همکاری با دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خدمات رسانی بهتر به زائران

  • PDF

تولیت آستان قدس رضوی بر اهمیت استفاده از مبانی و اصول علمی در انجام امور تأکید و ابراز کرد: آستان قدس رضوی برای خدمت‌رسانی بهتر به زائران در حوزه‌‌های مختلف نیازمند کمک و همراهی دانشگاه، دانشگاهیان و اهالی علم و دانش است.

به گزار ش وب دا، حجت الاسلام والمسلمین مروی در دیدار با هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: رویکرد آستان قدس رضوی حرکت در یک بعد و تنها پاسخگویی به یک نوع نیاز انسان و جامعه نیست، این آستان مقدس تلاش دارد در ابعاد مختلف در حد توان و مقدورات فعال باشد و در این راه نیازمند همراهی دانشگاهیان و جامعه علمی کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه آستان قدس رضوی به مسائل پزشکی، روانی و موضوعاتی که به سلامت جامعه مربوط باشد توجه جدی دارد، تصریح کرد: در گذشته موضوعات مرتبط با روح و جسم آدمی از یکدیگر جدا نبودند، اما امروزه با گسترش و توسعه علوم این دو از یکدیگر تفکیک شده‌اند، از این رو پزشکان را در گذشته «حکیم» می‌نامیدند که واژه‎ای بسیار پرمعناست.

وی اظهار کرد: با مطالعه زندگینامه پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) در‎می‌یابیم که این حضرات تنها پاسخگوی مسائل معرفتی و دینی جامعه نبودند؛ بلکه سفارشات، توصیه‌ها و راهنمایی‌هایی برای سلامت جسم انسان‌ها نیز داشته‌اند و ما این را در آیات و سیره ائمه معصومین(ع) مشاهده می‌کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: بسیاری از آداب، بایدها و نبایدهای دینی، مستحبات و مکروهات که در مبانی اسلام و سیره ائمه اطهار(ع) آمده است، در حقیقت دستوراتی پزشکی هستند که امروزه پیشرفت‌های علمی فواید آنها را برای جسم انسان به اثبات رسانده است.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به دستآوردها و پیشرفت‌های علم پزشکی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و عنوان کرد: امروز جامعه پزشکی ایران پاسخگوی تمام نیازهای درمانی کشور بوده که این مهم از برکات انقلاب اسلامی و هوش و ذکاوت ملت ایران است.

وی افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور در حوزه‌های مختلف پزشکی برای ارائه خدمات درمانی به مردم با مشکلات بسیار عدیده‌ای روبه رو بود؛ اغلب پزشکان کشور، هندی یا بنگلادشی بودند و مردم برای معالجه بیماری‌های حتی ساده خود نیز مجبور بودند به خارج از کشور سفر کنند، آن‌هایی که توان مالی داشتند به خارج از کشور می‌رفتند و آن‌هایی که توانایی نداشتند از بین می‌رفتند، اما الحمدلله به برکت انقلاب اسلامی و استعداد و ذکاوت ایرانیان شاهد جهش‌های قابل توجهی در حوزه‎های مختلف پزشکی هستیم، البته تا آن نقطه مطلوب که از یک جامعه اسلامی انتظار می‌رود هنوز فاصله داریم.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه علم و دانش از منظر اسلام بسیار مورد تأکید است، عنوان کرد: در منظر اسلام علم و دانش و دانایی بسیار ارزشمند است، امیرالمؤمنین علی(ع) می‌فرمایند «من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا، کسی که یک حرف به من بیاموزد مرا عبد خود کرده است.» تعبیری بالاتر از این برای ارج نهادن به مقام علم و عالم وجود ندارد و این سخن نشان از نگاه والای اسلام به دانش دارد.

وی با اشاره به اقتدار علمی مسلمانان در تاریخ، اظهار کرد: آن روزی که در کشورهای اسلامی کتابخانه‌هایی با ده‌‌ها هزار جلد کتاب وجود داشت، در کل اروپا یک کتابخانه پیدا نمی‌شد، اروپا با سرمایه مسلمانان قله‌های علم و دانش را فتح کرد و ما را عقب نگه داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین مروی در پایان ضمن اعلام آمادگی آستان قدس رضوی برای همکاری با دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار کرد: آستان قدس رضوی به میزان توان و امکانات وظیفه خود می‌داند در خدمت دانشگاهیان و دانشمندان باشد زیرا اعتقاد داریم این کار در راستای کمک به رشد، پیشرفت و تعالی کشور است.

در ابتدای این دیدار دکتر محمدحسین بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جمعی از رؤسای دانشکده‌ها و معاونین این دانشگاه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.