بررسی تشخیص اختلالات سلول با استفاده از فناوری نانو

  • PDF

نشست علمی در حوزه فناوری نانو با همکاری گروه زیست فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با حضور بنیانگذار فناوری نانوی ایران پروفسور هاشم رفیعی تبار در تالار امام علی (ع) دانشکده برگزار شد.

به گزارش وب دا، پروفسور رفیعی تبار در این نشست  اظهار داشت:  تابش اکترو مغناطیس یکی از خواص و رفتارهای ذاتی سلول های زنده به شمار می رود که شدت این تابش بسیار ضعیف است.

وی با اشاره به اینکه هر گونه تغییر در شکل و رفتار سلول های زنده با تغییر تابش های الکترو مغناطیس همراه است خاطر نشان کرد: با بررسی این تابش میتوان  مبنای تشخیص اختلالاتی در سلول های موجودات زنده از جمله انسان را ایجاد کرد و بیشترین کاربرد آن در تشخیص سلول های سرطانی است .

بنیانگذار فناوری نانوی ایران تصریح کرد: تحقیقات  جدید نشان  داده است با افزودن  نانو ذراتها از جمله نانو ذرات  طلا که منجر به افزایش شدت تابش های الکترو مغناطیس شده ، شناسایی  سلول های سرطانی میسر می شود   و به این ترتیب میتوان سلول های سرطانی  را در مراحل اولیه  بیماری  تشخیص داد.

پرفسور رفیعی در خصوص کاربرد نانو مواد در فیزیولوژی عصبی نیز گفت: علوم و فناوری پیشرفته نانو امکانات دقیق و گسترده ای برای شناخت فیزیولوژی عصبی و بیماری های عصب نهادی فراهم آورده است.و بر این اساس می توان ساختارهایی در مقیاس نانو تعبیه نمود که قادر به عبور از سد خونی مغزی باشند.

وی گفت:این ساختارها می توانند مواد دارویی و یا ساختارهایی باشند که زیر مجموعه های مشخص مربوط به علامت دهی عصبی را هدف قرار می دهند. 

تابش فوتونهای زیستی از سلول های سرطانی و نقش نانو ذرات در افزایش آنها از دیگر مباحثی بود که در این نشست به آن پرداخته شد. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.