رییس دانشگاه، یکی از اقدامات کلیدی حوزه سلامت بر عهده گروه مامایی است

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر نقش ماما در حوزه سلامت گفت: شاید این باور درست باشد که قبل از علم طب سنتی قدیم و جدید، این علم مامایی بوده است که به موازات عمر بشر وجود داشته و اکنون یکی از اقدامات کلیدی حوزه سلامت را بر عهده دارد.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی در مراسم گرامیداشت روز ماما، با تاکید بر اینکه احساس می شود جایگاه ماما در کشور کمی کمرنگ شده است گفت: مامایی علمی مبتنی بر آموزش، بهداشت، پیشگیری، حوادث حول و حوش زایمان و پس از زایمان می باشد که به اشتباه در کشور ما تنها به زایمان منحصر شده است.

دکتر دارابی تصریح کرد: زمان قبل از ازدواج با آموزش های این دوران، بارداری، مراقبت های حین  و پس از بارداری بر عهده ماماها است و بر خلاف تصور جامعه می بینیم که علم مامایی بسیار گسترده و وسیع می باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه زنان در کم رنگ شدن نقش ماما  موثر هستند اظهارداشت: بانوان به خصوص آنها که زایمان اول را تجربه می کنند به زعم خود برای کاستن آسیب های زمان زایمان و فرار از این درد طبیعی به سمت سزارین گرایش نشان می دهند و به دنبال گرفتن مجوز در این زمینه هستند.

دکتردارابی خاطر نشان کرد: تعداد زیاد سزارین با اندیکاسیون و یا بی اندیکاسیون به جهت تمایل زیاد خانم ها در انجام سزارین می باشد که این موضوع به دلیل فرهنگ سازی غلط و باورهای اشتباه مبنی بر بالا بردن ضریب هوشی نوزادان با انجام سزارین است.

وی ، خونریزی های بسیار در جریان سزارین را هشدار دهنده دانست و افزود: خونریزی ها در جریان سزارین بیش از 4 برابر زایمان طبیعی است و مادران بسیاری در عنفوان جوانی به این دلیل جانشان به خطر می افتد.

وی با بیان اینکه متاسفانه زنان باردار تمایل زیادی بر انجام زایمان خود توسط متخصص زنان دارند گفت: باید بپذیریم که در زایمان طبیعی ماماها، تجربه بسیار بیشتری نسبت به جراحان دارند و حضور جراحان تنها هنگامی که جان مادر در خطر است و باید مداخلاتی در زایمان صورت بگیرد قابل توجیه می باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در سال 1367، اولین دانشکده پرستاری و مامایی شکل گرفت بیان داشت: در حال حاضر زمزمه های جدا شدن رشته مامایی از دانشکده پرستاری و متصل شدن آن به دانشکده پزشکی به دلیل نزدیکی کار این دو با یکدیگر در وزارت بهداشت به گوش می رسد که البته محقق نشده است.

دکتر دارابی خاطر نشان کرد: باید ماما درکنار رسانه ها و البته دانشگاهیان پیشرفت ها و شناخت علم مامایی را در جنبه های آموزشی، بهداشتی، پیشگیری، حین و پس از زایمان به مردم ارائه دهند و زنان با احاطه بر ترس خود  بسمت زایمان طبیعی حرکت کنند تا ماما از همان دقایق اولیه انقباضات رحمی آرامش را به مادر منتقل و نوزاد سالم را به جامعه تحویل دهد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار