تقدیر از 82 مامای نمونه دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

 در مراسم بزرگداشت روز ماما از 82 مامای نمونه در حوزه های درمان، آموزش و بهداشت تقدیر به عمل آمد.

به گزارش وب دا؛ در مراسم بزرگداشت روز ماما که با حضور دکتر محمد رضا دارابی؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تعدادی از معاونین و ماماهای دانشگاه برگزار شد، از ماماهای نمونه دانشگاه تقدیر به عمل آمد و بر موفقیت های بیشتر این قشر اهتمام ورزیده شد.

بهداشت و درمان دو بال سلامت هستند

دکتر حمید رضا بهرامی؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این مراسم با تاکید بر در کنار هم بودن دو حوزه بهداشت و درمان، گفت: بهداشت و درمان به عنوان دو بال سلامت شناخته می شوند که هر دو بخش در جای جای کار خود اساسی ترین فعالیت های  منتج به سلامت کودک را انجام می دهند.

وی ادامه داد: باید اذعان داشت علی رغم کار در بخش های مختلف؛ اما سخت تر، موثر تر و تاثیر گذار ترین بخش در نظام سلامت مراقبت از مادر می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: امروزه موضوع بیمای های غیر واگیر بسیار مطرح می باشد و تاثیر این بیماری ها بر سلامت قابل کتمان نیست؛ اما با تمام این تفاسیر نیمی از جامعه را زنان شکل می دهند و بارداری به عنوان یکی از زیباترین بخش های زندگی یک مادر بر تاثیر ماما در ارتقای سلامت جمع کثیری از جامعه تاکید دارد.

 دکتر بهرامی مراقبت فعال را  پیشینه اصلی در طرح تحول نظام سلامت دانست و افزود: قریب به 330 ماما در این طرح در بخش سلامت به همکاران قدیم افزوده شده اند و این امر مراقبت های ما را موثرتر و کاراتر کرده است.

ماماها بهشتیان سیستم سلامت هستند

در ادامه دکتر شاپور بدیعی؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد،  ماماها را بهشتیان سیستم سلامت دانست و گفت: روز ماما در 15 اردیبهشت ماه یعنی بهشت فصول قرار دارد؛ که نشان دهنده جایگاه قابل توجه ماما است.

وی ادامه داد: دو هفته قبل در وزارت بهداشت رتبه برتر در کاهش میزان مرگ و میر قابل پیشگیری مادران به دانشگاه علوم پزشکی مشهداختصاص یافت؛ که این به دلیل تلاش ماماها در سال گذشته در این حیطه بوده است.

از ابتدای برنامه تحول سلامت 13 هزار زایمان طبیعی در دانشگاه صورت گرفته است

دکتر طالبی؛ مدیر امور بیمارستان ها و تعالی خدمات بالینی دانشگاه در این مراسم، گفت: از آغاز برنامه تحول نظام سلامت تا کنون شاهد بیش از 13 هزار زایمان طبیعی به شکل رایگان در دانشگاه (مراکز دولتی، دانشگاهی، خصوصی) بوده ایم؛ که بیش از 75 درصد این زایمان ها به شکل مستقل توسط ماما انجام شده است.

وی ادامه داد: یکی از نکات قابل توجه پس از شروع برنامه تحول نظام سلامت، برگزاری بیش از 20 هزار کلاس برای مادران باردار در حوزه بهداشت و درمان است که در نهایت شاهد 16 درصد کاهش آمار سزارین بار اول در سطح دانشگاه بوده ایم؛ که در سطح کشور بی سابقه بوده است.

35 بلوک زایمانی در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد

 مدیر امور بیمارستان ها و تعالی خدمات بالینی دانشگاه، بیان داشت: این هدف بدون تامین نیروی انسانی، تامین زیرساخت های لازم در حیطه بلوک های زایمان و همکاری و همدلی ماماها امکان پذیر نبوده است.

 دکتر طالبی تصریح کرد: از ابتدای برنامه تحول نظام سلامت طی بودجه اختصاصی به دانشگاه مشهد تا کنون 90 واحد بلوک زایمانی تجهیز و بهره برداری شده است و 35 واحد دیگر در ادامه کار به بهره برداری خواهد رسید.

با کمبود 230 ماما در سطح دانشگاه روبه رو هستیم

وی اظهار داشت: در سال گذشته 110 ماما در سطح دانشگاه جذب شدند؛ اما همچنان کمبود نیروی ارائه خدمت در حیطه مامایی وجود دارد و در این راستا با کمبود230 نفر ماما در حیطه بهداشتی و درمانی روبه رو هستیم.

مدیر امور بیمارستان ها و تعالی خدمات بالینی دانشگاه  به اقدامات صورت گرفته جهت کاهش میزان مرگ و میر مادران در دانشگاه اشاره کرد و گفت: مرکزی در مدیریت حوادث و فوریت های دانشگاه تحت عنوان MCMC ایجاد شده است و از سال قبل همکاران ماما در این مرکز حضور داشته و تمامی موارد مرتبط با مادران پرخطر را پی گیری می کنند.

گفتنی است در پایان این مراسم از 82 مامای نمونه در حوزه های درمان، آموزش و بهداشت تقدیر به عمل آمد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار