رییس دانشگاه، پژوهش های حوزه علوم پزشکی باید سلامت محور و درارتباط با صنعت اجرا شود

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر امر پژوهش در ارتقاء سلامت مردم اظهار داشت: تمامی پژوهش های حوزه علوم پزشکی باید کاربردی در حوزه سلامت و یادر ارتباط با صنعت انجام شود.

دکتر محمد رضا دارابی در مراسم آغاز به کار مدرسه تابستانی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی با بیان اینکه اخلاق مقوله ای چند بعدی است که در حوزه های اجتماعی، حرفه ای، رفتاری و علمی متبلور می شود خاطر نشان کرد: اخلاق در علوم پزشکی و تحقیقات در این حوزه از مهمترین اصولی است که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه علم پزشکی متکی بر تجربه است و اگر اخلاق در این زمینه کم رنگ باشد به طور حتم روند درمان نیز با مشکل روبرو می شود تصریح کرد: باید در تحقیقات و ارائه مقالات در حوزه پزشکی دقت دو چندان شود تا حقی از هیچ کسی ضایع نشود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: پایه تحقیقات علوم پزشکی باید بر اساس نیازهای مردم باشد و یا اینکه در حوزه صنعت پزشکی مورد استفاده قرار گیرد و در غیر این صورت تحقیقات فقط برای پر کردن کتابخانه هاست.

گفتنی است: دانشگاه علوم پزشکی مشهد 13 الی 18 مرداد میزبان مدرسه تابستانی اخلاق پزشکی است که تبیین فرایند ثبت و انجام کارآزمایی بالینی، ایمنی زیستی در تحقیقات آزمایشگاهی، اصول اخلاق و قوانین ناظر بر استفاده از حیوانات آزمایشگاهی در امور تحقیقاتی، راهنمای اخلاق در انتشار آثار پژوهشی، فرایند رسیدگی به تخلفات پژوهشی، استفاده از نرم افزارهای همانندجویی در پژوهش، سامانه ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی، سامانه های اطلاعات و انتشارات علمی  از جمله عناوینی است که در این برنامه در جمع متخصصین اخلاق در پژوهش کشور به بحث گذاشته می شود.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار