رییس دانشگاه، اجرای برنامه نظام ارجاع از مهمترین راهکارها در راستای صرفه جویی هزینه ها

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اجرای برنامه نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت را از مهمترین راهکارها در راستای صرفه جویی هزینه ها برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر این برنامه در سه شهرستان زیر پوشش این دانشگاه به اجرا در آمده است.

به گزارش وب دا، دکترمحمد رضا دارابی در اجلاس سراسری مدیران سازمان بیمه سلامت با رویکرد پایش ‏و نظارت در مشهد مقدس تصریح کرد: خدمت در حوزه سلامت باید در بهترین و با بالاترین کیفیت به مردم ارائه شود و برای تحقق این امر  سازمان های بیمه گر و تمامی مسئولان  و سازمان هایی که به شکل مستقیم و غیر مستقیم در سلامت تاثیر دارند باید با دانشگاه همکاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه با تاسی از  بیانات مقام معظم رهبری برنامه تحول نظام سلامت شکل گرفت تا مردم دغدغه ای در حوزه سلامت نداشته باشند تصریح کرد: کاهش پرداخت از جیب مردم و ارجاع نشدن بیماران برای هیچ اقدام درمانی و یا تهیه ملزومات پزشکی و دارویی به خارج از بیمارستان از نخستین بسته های حمایتی این برنامه به شمار می رفت.

دکتر محمد رضا دارابی با بیان اینکه تا پیش از اجرای این برنامه 40 تا 50 درصد هزینه ها از جیب مردم پرداخت می شد و مردم برای دریافت خدمات سرگردان بودند تصریح کرد: این طرح موجب شد که تمام ملزومات توسط بیمارستان ها تهیه شود اگر چه که در اجرای این برنامه نیز مشکلاتی ایجاد شد اما هدف عمده آن کاهش پرداخت از جیب مردم و جلوگیری از ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان بود که به آن دست یافتیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: ارتقاء خدمات هتلینگ در مراکز درمانی از دیگر اقدامات در قالب برنامه تحول نظام سلامت به شمار می رود که نوسازی320 هزار متر مربع و بازسازی330 هزار متر مربع از فضای بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از جمله این اقدامات است.

دکتر محمد رضا دارابی با بیان اینکه ایجاد معاونت اجتماعی و اجتماعی کردن امر سلامت از دیگر اقدامات مهم وزارت بهداشت به شمار می رود تصریح کرد: امروزه  بیماری های غیر واگیر همچون سرطان ها، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی در جامعه رو به گسترش است که بسیاری از علل این بیماری ها به  عوامل اجتماعی باز می گردد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد مجامع سلامت شهرستان ها و استان ها یکی از اقدامات در راستای اجتماعی کردن امر سلامت بود که در قالب آن هر نهادی سهم خود را در حوزه سلامت باید بداند و در این زمینه تلاش کند تصریح کرد: تصویب سند پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، ایجاد کارگروه سلامت و امنیت غذایی، سند توسعه سلامت در استان از جمله اقدامات این مجامع به شمار می رود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیمه شدن بیش از 10 میلیون نفر را از دیگر اقدامات موثر برشمرد که در راستای بهبود خدمات در حوزه سلامت صورت گرفته است.

دکتر محمد رضا دارابی در ادامه تصریح کرد: کاهش شدید اعتبار طرح تحول نظام سلامت در اعتبارات وزارت بهداشت و و دانشگاه ها، الزام دانشگاه ها برای امضای تفاهم نامه 85 درصد اعتبار سال 95 با بیمه سلامت و افزایش نرخ ارز و به تبع آن افزایش قیمت چندین برابری تجهیزات، ملزومات و داروها را از جمله مشکلاتی برشمرد که در سال جاری با آن روبرو شدیم.

وی با بیان اینکه سه حادثه فوق موجب شده است که دانشگاه های علوم پزشکی نتوانند به تعهدات طرح تحول نظام سلامت عمل کنند خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تشکیل کارگروه های  مدیریت هزینه چندین اقدام اساسی را برای برون رفت از مشکلات در دستور کار قرار داده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ تشکیل کمیته آنالیز دقیق هزینه ها و مشخص کردن سهم هر آیتم از سبد کلان هزینه دانشگاه و ارائه راهکار مدیریت بهینه هزینه آن، تطابق مصرف انرژی واحدهای زیر پوشش با استانداردهای مصرف جهانی و تدوین دستورالعمل مدیریت آن، محدود کردن برگزاری هر گونه همایش، سمینار، سمپوزیوم و اجلاس بالاتر از ضرورت متوسط، محدود کردن تعمیرات و بهسازی ساختمانی به جز طرح های بالاتر از 80 درصد پیشرفت فیزیکی و یا بناهای تهیه شده از حوادث غیر مترقبه، به حداقل رساندن ملزومات مصرفی درواحدهای تحت پوشش، تشکیل بانک اطلاعاتی موجودی انبارهای دانشگاه برای تبادل مواد مورد نیاز و مازاد واحدها به یکدیگر، را از جمله راهکارها در این زمینه به شمار می رود.

دکتر دارابی کوتاه کردن زمان بستری بیماران در مراکز درمانی، تدوین فرآیندها برای مصرف بهینه دارو و تجهیزات، پیگیری برای دریافت راهنمای بالینی و تشوق گروه های علمی برای به اجرا گذاشتن آنها را از دیگر برنامه های دانشگاه برشمرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیگیری جدی برای تکمیل پرونده الکترونیک سلامت و به تبع آن راه اندازی نظام ارجاع و سطح بندی خدمات در شهرستان ها و مرکز استان را از مهمترین برنامه های در دست اقدام عنوان کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی پذیرش 70 درصد بیماران از کلینیک های ویژه از طریق سیستم ارجاع انجام می شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار