رییس دانشگاه، بهورزان نقش مهمی در ارتقاء شاخص های بهداشتی داشته اند

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: بهورزان نقش مهمی در ارتقاء شاخص های بهداشتی کشور داشته اند.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی در همایش کشوری بهورزان که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد با بیان اینکه اجرای برنامه مراقبت های اولیه بهداشتی یکی از اقدامات شاخص جمهوری اسلامی ایران است که خدمات بهداشتی را به دورترین نقاط کشور رساند تصریح کرد: تا پیش از آن شاخص های بهداشتی کشور در شرایط مناسبی قرار نداشت که با اجرای برنامه مراقبت های اولیه بهداشتی و فعالیت بهورزان به عنوان خط اول نظام سلامتی  و ارائه  خدمات بهداشتی اولیه شاخص های بهداشتی ارتقاء یافت.

وی اجرای برنامه پزشک خانواده و سیستم ارجاع را از دیگر برنامه های مهم حوزه سلامت پس از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: اگر چه سیستم ارجاع آن گونه که باید نتوانست اجرایی شود اما  در بحث پزشک خانواده ، پزشکان در کنار بهورزان در روستا ها حضور یافتند و  افزایش کیفیت خدمات سلامت و بهداشت رشد بهتری به خود گرفت و می بینیم که شاخص های بهداشتی کشور از آن زمان شتاب بیشتری گرفت و تمام روستائیان از خدمات پزشک بهره مند شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد  تاکید کرد: امروز به برکت اقدامات انجام شده 94 درصد زایمان ها در داخل بیمارستان ها انجام می شود، واکسیناسیون، مراقبت های بهداشتی مادر، بهداشت خانواده و فردی موجب افزایش شاخص های بهداشتی شده است.

وی اجرای برنامه تحول نظام سلامت را از دیگر برنامه های شاخص اجرا شده در حوزه سلامت عنوان کرد و اظهار داشت: با اجرای این برنامه علاوه بر کاهش هزینه های درمان، ایجاد خانه های بهداشت در مناطق روستایی رشد و شتاب بیشتری پیدا کرد  و خدمات را با کیفیت مناسب تری به مردم به ویژه در مناطق روستایی ارائه داد.

دکتر دارابی با بیان اینکه: با اجرای برنامه تحول نظام سلامت خدمات به مردم ساکن در مناطق روستایی و شهری که از خدمات بهداشتی و درمانی محروم بودند ارائه شد تصریح کرد: هرچند در حال حاضر اجرای این طرح با مشکلات روبرو شده است اما امیدواریم با حمایت های مقام معظم رهبری و دولت بتوانیم بر مشکلات مالی فائق آمده و خدمات را به شکل مطلوب ارائه دهیم.

وی ،ایجاد مجامع سلامت شهرستان ها و استان ها را یکی از اقدامات در راستای اجتماعی کردن امر سلامت در دولت تدبیر و امید برشمرد و اظهار داشت: بر اساس این برنامه هر نهادی سهم خود را در حوزه سلامت باید بداند و در این زمینه تلاش کند و تصویب سند پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، ایجاد کارگروه سلامت و امنیت غذایی، سند توسعه سلامت در استان از جمله اقدامات این مجامع به شمار می رود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان متن پیام رییس دانشگاه را به مناسبت گرامیداشت روز بهورز قرائت نمود.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار