معاون بهداشت وزارت بهداشت، اجرای برنامه نظام شبکه نمونه بارز محقق شدن عدالت در سلامت است

  • PDF

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در حوزه سلامت یکی از مهمترین مباحث عدالت در سلامت است و یکی از تجلی گاهها  بسیار زیبای نظام سلامت در توسعه عدالت، اجرای برنامه نظام شبکه است.

به گزارش وب دا، دکتر علی رضا رییسی در همایش کشوری بهورزان که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شدتصریح کرد: بهورزان و حضور آنها در مناطق روستایی در راستای ارتقاء شاخص های بهداشتی یکی از افتخارات کشور محسوب می شود و امروز در کل دنیا نام بهورز شناخته شده است و سازمان بهداشت جهانی نیز بهورزان را به عنوان یک الگو می شناسند.

بیش از 17 هزار و 500 خانه بهداشت و 26 هزار مرکز بهداشتی درمانی فعال است

وی با اشاره به اینکه در سراسر کشور بیش از 17 هزار و 500 خانه بهداشت و 26 هزار مرکز بهداشتی درمانی فعال است خاطر نشان کرد: این امر موجب شده است که پوشش مناسب و ممتاز بهداشتی در سطح منطقه و دنیا داشته باشیم .

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: نمی توانیم در کشور، روستایی با جمعیت یک هزار نفری پیدا کرد که خانه بهداشت نداشته باشد و این یعنی گستردگی و پوشش کامل خدمات اولیه بهداشتی و عدالتی که باید در سراسر کشور وجود داشته باشد.

ایران یکی از کشورهای پیشرو در ارتقاء خدمات بهداشتی و نظام شبکه است

دکتر رییسی با تاکید بر اینکه عدالت در سلامت به سادگی به دست نمی آید و امروز می توان گفت که در سطح یک خدمات بهداشتی عدالت در سلامت محقق شده است و این امر یکی از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود خاطر نشان کرد: پس از 40 سال از قطعنامه آلماتو که به منظور دسترسی آحاد مردم به خدمات بهداشتی به تصویب رسید، اکتبر 2018( اواخر مهرماه) قرار است این قطعنامه بار دیگر مورد بازبینی قرار گیرد و ایران یکی از کشورهای پیشرو و ممتاز در این برنامه حضور دارد.

وی تصریح کرد: بر این اساس از ایران خواسته شده است که مستندات موفق خود را از اجرای برنامه نظام شبکه تهیه نماید تا بتوان آن را در دسترس دیگر کشورها برای اجرا قرار داد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: بهورزان از 40 سال پیش در زمینه مشارکت دادن مردم و اجتماعی شدن سلامت تلاش نمودند و با ارتباط موثر با مردم سعی در رشد شاخص های بهداشتی بودند.  

دکتر رییسی تصریح کرد: سازمان بهداشت جهانی رمز موفقیت ایران را در اجرای این برنامه بومی بودن بهورزان می داندکه علاوه بر بومی بودن بسیار خوشنام و مورد تایید روستائیان بودند و جزو باهوش ترین افراد محسوب می شوند .

ایران به بسیاری از شاخص های بهداشتی که برای سال 2030 برنامه ریزی شده دست یافته است

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مراکز آموزش بهورزی زیر نظر معاونت بهداشتی عمل می کنند تصریح کرد: بر این اساس بهورزان دقیقا چیزی را آموزش می بینند که باید در مناطق روستایی عمل کنند که این یکی از علل موفقیت این برنامه به شمار می رود.

دکتر رییسی، با اشاره به اینکه در حال حاضر 32 هزار بهورز در 17 هزار و 325 خانه بهداشت کشور فعالیت می کنند تصریح کرد: تلاش بهورزان در سال های گذشته موجب شده است که بسیاری از شاخص های بهداشتی که سازمان جهانی بهداشت برای سال 2030 برنامه ریزی نموده بود، کشورمان در سال 2015 و 2016 به آن دست یافته است.

پوشش نظام شبکه در حال حاضر به بیش از 98 درصد رسیده است

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 98 درصد پوشش شبکه در کشور داریم خاطر نشان کرد: امید به زندگی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی 55 سال بود که این میزان در حال حاضر در آقایان به 72.5 سال و در خانم ها 75.5 سال رسیده است و این تغییر شاخص بسیار مهمی است که در کشور به آن دست یافته ایم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در حال حاضر 94 درصد از مردم کشور به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند و نزدیک به 100 درصد پوشش ایمن سازی انجام می شود.

دکتر رییسی اظهار داشت: مرگ مادر بر اثر عوارض بارداری و زایمان تا پیش از انقلاب اسلامی به 200 مورد در 100 هزار نفر بود که این میزان به کمتر از 20 رسیده است و مرگ کودکان در هر صد هزار نفر بالای 120 بود که این میزان به کمتر از 13.4 رسیده است.

وی اظهار داشت: بر اساس برنامه سازمان بهداشت جهانی، باید  از خدمات مراقبت های اولیه به سمت پوشش همگانی سلامت حرکت کنیم و دقیقا راهی که می بایست طی کنیم راهی است که از قبل برنامه ریزی شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: یکی از برنامه هایی که باید انجام دهیم و در ردیف اولویت برنامه ها قرار دارد این است که برنامه ای که در مناطق روستایی و پس از آن در شهرهای زیر 20 هزار نفر و حاشیه شهرها به اجرا در آمد در سطح شهر ها نیز اجرایی شود و به تدریج نظام شبکه در کل کشور کامل شود.

دکتر رییسی تاکید کرد: خوشبختانه  پس از سال ها و با همکاری مناسب معاونت آموزش و وزیر بهداشت تصمیمات خوبی گرفته شد و ارتقاء آموزش بهورزی به کاردانی به تصویب شورای عالی علوم پزشکی رسید.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار