امام جمعه مشهد: نظام ارجاع ؛بهترین راه برای توسعه خدمات سلامت در میان محرومان جامعه

  • PDF

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی اظهار کرد: نظام ارجاع الکترونیک سلامت بهترین راه برای توسعه و گسترش خدمات سلامت در میان محرومان جامعه است. 

به گزارش وب دا، ایت الله علم الهدی، با اشاره به اینکه سلامت مهم ترین موضوع برای ارزیابی میزان رضایت مردم است، عنوان کرد :اقشار محروم جامعه که توان پرداخت هزینه های زندگی را ندارند، بخاطر پرهیز از هزینه های درمان، به پزشک مراجعه نمی کنند اما با اجرای طرح نظام ارجاع، بیماران می توانند در گام نخست بیماری با مراجعه به پزشک عمومی از وخیم شدن بیماری جلوگیری کنند. 

وی افزود :وقتی امکانات محدود است، باید به بهترین شکل برای تخصیص امکانات برنامه ریزی کرد و نظام ارجاع نیز می تواند امکانات درمانی رابه خوبی بین مردم توزیع کند. 

آیت الله علم الهدی اظهار کرد :در حاشیه شهر مشهد مردم فقیر بسیاری وجود دارند که حتی شرایط تامین غذای خود را ندارند بنابراین این افراد پولی برای درمان بیماریهای سخت نیز ندارند ولی با نظام ارجاع بیماری آنها در مراحل نخست شناسایی می شود. 

وی گفت :بهترین حرکت برای ارزیابی سلامت، مساله حیات اجتماعی است و این طرح نیز در شرایط امروز جامعه بنظر لطف خداوند بوده که نصیب مردم شده است تا سالم زندگی کنند. 

آیت الله علم الهدی با تاکید براینکه امروز سلامت برای اقشار آسیب‌پذیر به مرحله استیصال رسیده است، عنوان کرد :نباید شرایط درمان مردم بخاطر وضعیت ضعیف معیشتی به حالت استیصال برسد، زیرا همانطور که می دانید اکثر بیماران پزشکان متخصص، مردم محروم هستند که بیماری آنها در شدیدترین حالت ممکن است اما با نظام ارجاع بیماری در مراحل اولیه شناسایی و درمان می شود. 

وی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم(ص) نیز از سلامتی و معنویت به عنوان دو نعمت بسیار مهم یاد می کند، ابراز کرد :حتی رسول اکرم(ص) سلامتی را بر امنیت مقدم دانستند و در مقام ارزیابی هم اگر توجه کنیم اگر مشکل سلامتی حل نشود سایر مشکلات هم که حل شود، برای مردم اهمیت ندارد، پس سلامتی موضوع بسیار مهمی است. 

وی افزود :متولیان جامعه باید در مسیر برطرف کردن گرفتاری مردم تلاش کنند زیرا در جامعه اسلامی ارزیابی از پایین به بالا و براساس رضایت مندی اکثریت مردم انجام می شود.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به نقش ائمه جمعه در ارتقاء آگاهی و اطلاع رسانی ، از تمامی ائمه جمعه سطح استان خواست ضمن تبیین اهداف نظام سلامت، نسبت به اطلاع رسانی به مردم در زمینه اهداف و مزایای برنامه نظام ارجاع و لزوم استفاده از این برنامه اهتمام ورزند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار