معاون وزیر بهداشت: افزایش بهبود کیفیت خدمات با محوریت عدالت از مهمترین اهداف برنامه نظام ارجاع

  • PDF

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افزایش بهبود کیفیت خدمات با محوریت عدالت و تاکید بر پاسخگویی منطبق بر نظام سطح بندی مهم ترین اهدافی است که در طرح ارجاع نظام پزشکی در بستر پرونده الکترونیک سلامت بیمار دنبال می شود. 

به گزارش وب دا، دکتر رئیسی در همایش آشنایی با الزامات طرح نظام ارجاع پزشکی در قالب پرونده الکترونیک افزود: در قالب این طرح 70 درصد کار بر دوش پزشکان عمومی در سطح یک ارائه خدمات است و در صورت نیاز بیماران به پزشکان متخصص و فوق تخصص ارجاع داده می شوند. 

وی خاطر نشان کرد: بررسی ها نشان داده است که تنها 36 درصد از بیمارانی که به مطب های متخصصان قلب و عروق در کشور مراجعه کرده اند، بیماریشان ربطی به پزشک قلب و عروق داشته و در حوزه ارتوپدی هم بیمارانی که به این پزشکان باید مراجعه می کردند تنها 22 درصد از ویزیت ها را شامل می شده است. 

دکتر رئیسی در بخشی از سخنانش با اشاره به افتخارات جمهوری اسلامی در حوزه سلامت گفت: شاخص های سلامت در ایران طی چند دهه گذشته ارتقای چشمگیری داشته است، این در حالی است که اکنون کشورهای افغانستان و پاکستان در مجاورت کشورمان، در بیشتر بیماریها بالاترین شیوع را در سطح جهان دارند. 

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان دستاوردهای جمهوری اسلامی در کاهش شیوع بیماریهای مختلف افزود: در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سالانه بیش از 120 هزار مورد ابتلا به مالاریا در ایران گزارش می شد، درحالیکه اکنون ایران در آستانه حذف بیماری مالاریا است و این افتخار بزرگی برای کشورمان محسوب می شود. 

به گفته وی، هم اکنون بالاترین شیوع بیماری مالاریا در جهان مربوط به کشورهای پاکستان وافغانستان است. 

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: تعداد مبتلایان به مالاریا در ایران، سال گذشته به 57 مورد کاهش یافت، این در حالی است که بیشتر آنها وارداتی بوده اند. 

وی بیان کرد: بدنبال اقدامات انجام شده هم اکنون بیماری تراخم در کشور ریشه کن شده است و اکنون در مرحله ریشه کنی بیماری فلج اطفال بسر می بریم. 

وی ادامه داد: همچنین شیوع بیماری سل طی چند دهه گذشته کاهش چشمگیری در کشورمان داشته است و اکنون میزان ابتلا به سل در ایران 14 مورد در صد هزار نفر جمعیت می باشد، درحالیکه این میزان در گذشته 144 مورد به ازای صد هزار نفر جمعیت بوده است. 

وی تاکید کرد: هم اکنون ایران بهترین شرایط ابتلا به بیماری سل در منطقه "امرو" را دارد و این در حالی است که میزان ابتلا به سل در ترکیه با بالاترین شاخص های حوزه سلامت در منطقه ،67 به ازای صد هزار نفر جمعیت است. 

معاون بهداشتی وزیر بهداشت در ادامه گفت: هم اکنون شاخص میزان مرگ و میر مادران باردار در ایران 15.8 به ازای صد هزار زایمان و شاخص میزان مرگ ومیر نوزادان 9 به ازای صد هزار تولد زنده است که دستاورد بزرگی است و از هدف گذاریهای سازمان بهداشت جهانی در این خصوص پیشی گرفته ایم. 

رئیسی در ادامه تاکید کرد: بیان این شاخص ها به منزله این نیست که ما به وضع موجود راضی باشیم چراکه هنوز کمبودها و کاستی های زیادی در حوزه سلامت وجود دارد اما ایران از جایگاه بالایی اکنون به لحاظ پزشکی و شاخص های بهداشتی و درمانی برخوردار است. 

وی بیان کرد: هم اکنون 18 هزار خانه بهداشت، 25 هزار مرکز بهداشتی و درمانی و 760 بیمارستان در سطح کشور فعال است. 

وی اظهار امیدواری کرد که با اجرای طرح نظام ارجاع پزشکی در قالب پرونده الکترونیک سلامت شاهد ارتقای هرچه بیشتر خدمات بهداشتی و درمانی در سطح کشور باشیم. 

همایش آشنایی با الزامات طرح ارجاع نظام پزشکی در بستر پرونده الکترونیک با حضور مسئولان عالی وزارت بهداشت، ائمه جمعه ،استانداران، نمایندگان مجلس، فرمانداران، شهرداران و سایر مسئولان اجرایی استان های خراسان رضوی ، شمالی و جنوبی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد امروز برگزار شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار