دانشگاه علوم پزشکی مشهد میزبان همایش طب سنتی ایران و یک دهه فعالیت آکادمیک

  • PDF

  همایش«طب سنتی یک دهه فعالیت آکادمیک نقد گذشته، افق آینده» بهمن ماه امسال به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

به گزارش وب دا، رییس دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این همایش سوم و چهارم بهمن برگزار می شود اظهار کرد: این همایش ضمن ایجاد هم افزایی بین دست اندرکاران طب سنتی، زمینه ورود دانشکده طب سنتی را به عرصه بین‌المللی فراهم می‌کند. 

دکتر یوسفی ادامه داد :رونمایی از سند ملی سیمای طب ایرانی در کشور و تحویل این سند به نماینده سازمان جهانی بهداشت، آسیب شناسی جریان طب سنتی آکادمیک در کشور در ده سالگی این نهال نو پا، ترسیم چشم انداز و افق توسعه طب ایرانی تا سال 1404،تجلیل و نکو داشت از پیشکسوتان و پرچم داران حرکت آکادمیک طب سنتی در کشور از جمله برنامه های این همایش به شمار می رود.  

وی ،جایگاه طب سنتی و مکمل در دنیا، راهبرد سازمان جهانی بهداشت به طب سنتی و مکمل ،فرصت های فراروی نظام سلامت کشور در حوزه طب ایرانی و مکمل، چالش های آموزشی، پژوهشی و درمان یک دهه فعالیت آکادمیک طب ایرانی، طب ایرانی فرصت ها و چالش های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و فرهنگی را از جمله محورهای این همایش برشمرد.  

دکتر یوسفی گفت :رشته طب سنتی ایرانی در سال 1385به تصویب وزارت بهداشت رسید و در سالهای 1386و1387،در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو پذیرفت. 

رییس دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد :در سال 1389مقطع این رشته به دکترا تخصصی ارتقا یافته و در حال حاضر 20دانشگاه علوم پزشکی کشور، دانشکده یا گروه طب سنتی دارند و طی سالیان گذشته حدود 600 نفر از دکتری عمومی به دکتری تخصصی راه یافته که بالغ بر 200نفر آنها دانش آموخته شدند. 

دکتر یوسفی خاطر نشان کرد :دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکنون 12دوره دانشجوی طب و دارو سازی پذیرش کرده و از 75نفر دانشجو، 39نفر فارغ‌التحصیل شدند. 

وی با اشاره به اینکه ایران در زمینه طب سنتی قدمت زیادی دارد، ابراز کرد:متاسفانه در حوزه بین الملل نتوانسته از جایگاه واقعی خود دفاع کند و برای رسیدن به چشم انداز خود با تنگنا های زیادی روبرو است. 

رییس دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد :50درصد بار سلامت کشور چین برعهده طب سنتی آن است اما متاسفانه در کشور ما به دلیل سو استفاده برخی و یا حضور ارگان های زیادی در این حوزه و تحریم های اقتصادی ما هنوز به جایگاه واقعی خود دست نیافته است. 

دکتر یوسفی افزود:کتب پزشکان ما همچنان در کشور های مختلف جزو یکی از منابع تدریس است اما ما در مقایسه با کشورهایی مثل کره، ویتنام و کشور های اروپایی در زمینه طب سنتی عقب هستیم. 

وی با بیان اینکه حوزه طب سنتی جذابیت خاص خود را دارد، افزود :به همین دلیل خیلی از افرادی که در این حوزه تحصیلات دانشگاهی ندارند وارد این عرصه شدند که حضور آنها کار را برای پیشرفت علمی دانشکده سخت کرده است. 

وی با تاکید بر اینکه بر اساس چشم انداز تا سال 1404،دو درصد بازار باید بازار دارویی گیاهی باشد، خاطر نشان کرد :علاوه براین تا سال 1404،باید 4درصد بازار درمان و 10درصد بازار بهداشت کشور توسط طب سنتی اداره شود، برای رسیدن به این چشم انداز نیازمند ورود به عرصه بین الملل هستیم که این همایش و حضور نماینده سازمان جهانی می تواند در این عرصه به ما کمک برساند.

نشست خبری طب سنتی ایرانی

نشست خبری طب سنتی ایرانی

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار