هیپنوتیزم سبب تقویت اطلاعات مفید و حذف داده های ناکارآمد در مغز می شود

  • PDF

 عضو هیأت مدیره انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران اظهار کرد: هیپنوتیزم سبب تقویت اطلاعات مفید و حذف داده های ناکارآمد در مغز می شود

دکتر عنایت الله شهیدی در نخستین کنگره آسیایی هیپنوتیزم با اشاره به کارکردهای متنوع و موثر هیپنوتیزم گفت: فرایند هیپنوتیزم سبب می‌شود داده های مفید مغز تقویت و بخش ناکارآمد آن حذف شود که این امر تاثیرات مطلوبی بر رفتار و تفکرات فرد خواهد شد.

وی که حول موضوع « روان درمانی شناختی- رفتاری » سخن می گفت هیپنوتیزم را شاخه‌ای از علم روانشناسی و مبتنی بر تلقین دانست و گفت: در این فرایند شخص از حالت هوشیاری خارج شده و تحت کنترل شخص هیپنوتیزمگر در می‌آید البته این امر موجب تسلط کامل بر فرد نمی شود بلكه هیپنوتیزمگر با ضمیر ناخودآگاه فرد، مكالمه و به القا تلقینات می پردازد.

عضو هیأت مدیره انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران ادامه داد: در این حالت محرك های محیطی توسط فرد یا اصلا درک نمی شود و یا چندان قوی نبوده و موجب حواس پرتی وی نخواهد شد و در واقع تمرکز او بر درونیات است نه فضای بیرون.

 وی با تاکید بر این كه هیپنوتیزم روانشناختی، عملکردی تحول برانگیز نداشته و تنها نیروهای موجود در ذهن ما را روی یك موضوع متمركز می کند افزود: برخی تصورات عامیانه این فرایند را Rol play  یا جادوگری و اغواگری می دانند در حالیکه مستندات و واقعیت های حاکم بر علم پزشکی نشان می‌دهد که هیپنوتیزم تغییرات قابل توجهی را برAcc کورتکس مغز ایجاد می کند که سبب می شود قسمت هایی از مغز فعال تر و بخش هایی فعالیت شان کم یا خاموش شود و همین امر در نهایت تفکر یا رفتار را در فرد هیپنوتیزم شده تقویت یا مهار می کند.

ایران از جایگاه بالایی در حوزه درمان با استفاده از هیپنوتیزم در دنیا برخوردار است

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.