تلقین پذیری, قابلیتی از هینوتیزم است که می تواند به بروز توانمندی های بالقوه انسان کمک کند

  • PDF

دکتر نیکل  رویسشارت روانپزشک و روان درمانگر بلژیکی با اشاره به اینکه تلقین پذیری  قابلیتی مهم از هیپنوتیزم است گفت: این قابلیت میتواند به بروز توانمندیهای بالقوه انسان کمک کند.

به گزارش وبدا، در نخستین کنگره آسیایی و ششمین کنگره بین المللی هیپنوتیزم دکتر نیکل رویسشارت ضمن ارائه این تعریف که هیپنوز  فرایندی است که طی آن ذهن چیزی را به عنوان یک اصل می پذیرد اظهار کرد: بسیاری از بیماران و حتی افرادی که در حوزه روان درمانی فعالیت دارند؛ از جمله زیگموند فروید مقوله تلقین پذیری را مورد نقد قرار داده و آن را نفی می کنند به این دلیل که قابل اندازه گیری نیست؛ اما این موضوع نمی تواند نفی کننده قدرت تلقین پذیری در هیپنوتیزم باشد چرا که اثرات آن را به وضوح شاهد هستیم

وی ارتباط نزدیک درمانگر با بیماران و همدردی با آنان را بسیار مهم و موجب ایجاد انگیزه یرای دنبال کردن روند درمان  توسط بیمار دانست و گفت: اگر چه تلقین پذیری بیماران متفاوت از یکدیگر بوده و از شدت و ضعف متنوعی برخوردار است اما خلاقیت و تجربه درمانگر نیز می تواند مهم و تعیین کننده در میزان تلقین پذیری بیمار باشد.

این روانپزشک بلژیکی همچنین با اشاره به ساختار مغز و توانمندی های آن در جذب یا دفع القائات ذهنی گفت: مغز همچون عضلات بدن قابلیت انعطاف پذیری و تغییر را دارد و با تمرکز بر نوعی از تلقین ها می تواند تفکرات فرد را جهت دهی کند و در مقابل از طریق انفکاک ذهن بسیاری از القائات منفی را دفع کند.

وی اضافه کرد: بدن و ذهن همانند دو روی یک سکه هستند که اغلب بر یکدیگر تاثیرگذارند و تغیرات شان اثرات متقابل دارد، پس لازم است گاهی این دو مقوله را با هم بررسی کنیم تا نتایج بهتر ی بگیریم.

هیپنوتیزم سبب تقویت اطلاعات مفید و حذف داده های ناکارآمد در مغز می شود

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.