وزیر بهداشت: پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده از مهمترین تکالیف وزارت بهداشت

  • PDF

 وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع ، برنامه پزشک خانواده و اجرای گاید لاین ها را  از مهمترین تکالیف وزارت بهداشت عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر سعید نمکی درمراسم تکریم و معارفه رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد که با حضور استاندار خراسان رضوی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران ارشد استانی و دانشگاهی در تالار ابن سینا برگزار شد ضمن تسلیت رحلت حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) با اشاره به  اجرای برنامه تحول نظام سلامت در دوران تصدی دکتر هاشمی اظهار کرد: طرح تحول نظام سلامت توانست در استقرار پزشکان و کادر پزشکی در مناطق کم برخوردار، توسعه زیر ساخت های نظام سلامت، کاهش پرداخت از جیب بیماران و رسیدگی به بیماران صعب العلاج و خاص بسیار گام های مهمی بردارد که در این دوره تلاش شد این سه بسته مهم برنامه تحول با بازنگری اقتصادی جدید در خدمت به مردم ادامه یابد.

وی با بیان اینکه در  گام دوم برنامه تحول نظام سلامت تقدم  پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر بستری در اولویت قرار گرفت خاطر نشان کرد: برای ساختار مند کردن نظام ارائه خدمت در بعد اقتصاد،تکالیف برجای مانده برنامه های پنجم و ششم توسعه که پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع، برنامه پزشک خانواده و تدوین گاید لاین ها بود در دستور کار قرار گرفت.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تدوین و استقرار پرونده الکترونیک سلامت، نخستین  گام برای ریل گذاری برای اجرای برنامه پزشک خانواده و گاید لاین ها بود که این امر با همکاری تمامی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اجرا در آمد خاطر نشان کرد: تلاش تمامی دانشگاه ها موجب شد که بهار امسال با حضور رییس جمهور کشورمان استقرار پرونده الکترونیک سلامت به طور رسمی اعلام شد.  

طراحی 600گایدلاین(راهنمای بالینی) در راستای کاهش هزینه های حوزه سلامت

دکتر نمکی با بیان اینکه در سال جاری 600گایدلاین(راهنمای بالینی) تدوین شد و بزودی کتاب آن نیز رونمایی می شود خاطر نشان کرد: این امر گام موثری در کاهش هزینه های نظام سلامت و رفع مشکلات در پرداخت سقف بیمه ها خواهد بود.

 وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در سال جاری عنوان کرد و گفت: سالانه بیش از 100 هزار مرگ و میر به دلیل فشار خون و عوارض ناشی از آن در کشور رخ می دهد و اجرای این طرح نقش مهمی در کاهش مرگ و میر دارد که در قالب این برنامه  دو میلیون و 600 هزار مورد جدید و 10 میلیون بیمار مبتلا به فشار خون بالا و در معرض سکته شناسایی شدند.

دکتر نمکی توجه به بهداشت دهان و دندان را از دیگر اقدامات مهم برشمرد و گفت: در سال جاری یک میلیون و 200 هزار دانش آموز پایه ششم ابتدایی زیر پوشش طرح دندان بدون پوسیدگی قرار گرفتند.

ایجاد 400 خانه بهداشت عشایری

وی ایجاد 400 خانه بهداشت در مسیر کوچ عشایر را از دیگر اقدامات در حال انجام عنوان کرد و گفت: بر اساس این برنامه یک بهورز از درون ایل عشایری انتخاب و با استقرار در خانه های بهداشت خدمات و مراقبت های اولیه بهداشتی را به عشایر ارائه خواهد داد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اجرای هر خانه یک پایگاه سلامت با هدف جامعه محور کردن نظام سلامت را از دیگر طرح های مهم وزارت بهداشت برشمرد و گفت: این طرح در حال تدوین است و بر اساس آن تلاش می شود داوطلبینی انتخاب شوند که بتوانند برای نهادینه کردن سلامت در درون خانواده ، وضعیت سلامت جامعه را ارتقاء دهند.

دکتر نمکی خاطر نشان کرد: بر اساس این برنامه بیش از 20 میلیون داوطلب سلامت در درون خانواده ها تحول عظیمی در مردمی کردن و جامعه محور کردن نظام سلامت خواهد بود.

اجرای طرح بیمه همگانی در کشور

وی با بیان اینکه اجرای طرح جمعیت که از دغدغه های مقام معظم رهبری است به شدت دنبال میشود خاطر نشان کرد: پوشش بیمه همگانی از دیگر برنامه هایی است که قرار است در کشوراجرایی شود که بر اساس آن افرادی که 40 درصد از حداقل حقوق و دستمزد را دارند با استفاده از منابع دولتی و افرادی که  50  درصد سقف حقوق را دارند با تامین 50 درصد از مبلغ از سوی دولت و دیگر افراد با درآمد بیشتر از این نیز با هزینه خود بیمه خواهند شد.

لزوم توجه به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه ضمن توصیه به سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر روسای دانشگاه ها بر توجه به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری اظهار کرد: این بیانیه یک منشور و سند فرا دستی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی نظیر آن را نداشته ایم و باید به آن توجه شود.

دکتر نمکی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید پویا باشند و سیاست را بفهمند بر اجتناب از سیاست زدگی تاکید کرد و گفت: سیاست زدگی آفت بزرگی است که نباید به آن گرفتار شد و باید بدون توجه به هر گونه سلیقه سیاسی نسبت به ارائه خدمات و اجرای برنامه ها اقدام نمود.

به جای تربیت طبیب، باید حکیم در کشور تربیت شود

وی با تاکید بر اینکه باید با تغییراتی که در نظام آموزش کشور ایجاد می شود همراه بود خاطر نشان کرد: در حال حاضر نیازمند آن هستیم که به جای تربیت طبیب، حکیم در کشور تربیت شود و نظام آموزشی دانشگاه به سمت جامعه محوری حرکت کند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود:  فضای دانشگاه باید از دلمردگی، یاس و سرخوردگی خارج شود و باید با ارتباط با دانشجویان و ایجاد رابطه مهربانی، محیط سرشار از امید را در دانشگاه ایجاد کرد.

دکتر نمکی با بیان اینکه بدهی وزارت بهداشت به دانشگاه ها ناشی از بدهی دیگر سازمان ها به وزارت بهداشت است اظهار کرد: در ابتدای تصدی در این پست، وزارت بهداشت حدود 10 هزار میلیارد تومان از بیمه تامین اجتماعی طلب داشت که با تلاش های انجام شده بخشی از آن در حال وصول شدن است که بر این اساس از این محل برای تامین دو ماه کارائه پرسنل دانشگاه علوم پزشکی مشهد 50 میلیارد تومان اختصاص می یابد و به زودی به این دانشگاه تخصیص خواهد یافت.

لزوم حذف بروکراسی های پیچیده  در ارائه خدمت به مردم

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی توجه به کیفیت خدمات به بیماران و مردم و حذف بروکراسی های پیچیده را مورد تاکید قرار داد و گفت: خدمت به زائران بارگاه منور رضوی یکی از مزیت های خدمتی در مشهد مقدس است و باید برای تامین و تخصیص اعتبارات، جمعیت خراسان رضوی را با توجه به جمعیت ورودی و خروجی در نظر گرفت.

وی با تاکید بر اینکه قائل بر این هستم که مشکلات با تغییرافراد حل نمی شود بلکه باید با تغییر در شیوه مدیریت نسبت به بهبود شرایط اقدام نمود اظهار کرد : به همین دلیل تلاش شد در این مدت تغییراتی در معاونین وزارتی و یا روسای دانشگاه ها به جز معدود موارد صورت نگیرد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تا کنون تلاش های زیادی برای رسیدن دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جایگاه امروز انجام شده است و امیدوارم با ادامه این روند در مسیر رشد و تعالی و افزودن اوراق زرین بر کتاب ارزشمند دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق باشید.

در پایان این مراسم از تلاش ها و خدمات دکتر محمد رضا دارابی قدردانی و دکتر سید محمد حسین بحرینی طوسی به عنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد معرفی شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.