رئیس نظام شبکه‌ی وزارت بهداشت : بهورزان، بیشترین نقش را در سلامت اجتماعی دارند

  • PDF

رئیس نظام شبکه‌ی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: بهورزان، بیشترین نقش را در سلامت اجتماعی دارند و پوشش مراقبت‌های اولیه‌ی بهداشتی، بهترین خدمت آنان محسوب می‌شود.

به گزارش وب دا، دکتر جعفر صادق تبریزی که در همایش کشوری تجلیل از بهورزان نمونه در مشهد سخن می‌گفت افزود: اولین دستاورد حضور بهورزان در اقصی نقاط کشور، ایجاد اعتماد و آرامش در جامعه‌ی روستایی است و ساکنان روستاها با اطمینان از اینکه بهورز، نگاهبان سلامتی آنهاست به آسودگی و در کمال آرامش زندگی می‌کنند.

وی تأکید کرد: افزایش سن امید به زندگی، کاهش مرگ و میر کودکان و مادران باردار و در حال زایمان، افزایش پوشش واکسیناسیون، افزایش آمار زایمان سالم از زیر 50 درصد به 99 درصد، پوشش خدمات سلامت برای بیماری‌های غیر واگیر از 66 درصد به 80 درصد و پوشش مراقبت‌های اولیه‌ی بهداشتی، از مهم‌ترین خدماتی است که بهورزان، به عنوان خط مقدم نظام سلامت، نقش‌ تعیین‌کننده‌ای در تحقق آنها داشته‌اند.

رئیس نظام شبکه‌ی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  افزود: همچنین کاهش مرگ و میر نوزادان از 32 در هزار به 9 در هزار، کاهش مرگ و میر مادران از 225 در صدهزار به 18 در صد هزار، افزایش امید به زندگی زنان از 57.7 سال به 76 سال و امید به زندگی مردان از 57.6 به 75 سال از دیگر دستاوردهایی است که وزارت بهداشت، آن را در سایه‌ی خدمات بهورزان حاصل کرده است.

دکتر تبریزی آغاز طرح استقرار بهورزان را در 45 سال پیش یادآور شد و گفت: در اوج جنگ تحمیلی و در حالی که مشکلات اقتصادی زیادی در کشور وجود داشت، نظام، اولویت خود را به سلامت مردم داد و با پیاده‌سازی نظام مراقبت‌های اولیه در روستاها، اثبات کرد که برای سلامت مردم، اهمیت خاصی قائل است.

وی خاطر نشان کرد: باید زمانی را به یاد بیاوریم که شرایط بهداشتی درمانی کشور در روستاها وضعیت بسیار بدی داشت و بهورزان در این شرایط در روستاها استقرار یافتند و خدمات خود را به روستائیان آغاز کردند.

وی ادامه داد: امروز با استقرار 34 هزار بهورز در خانه‌های بهداشت، آغاز نظام ارجاع را از این مراکز آغاز کرده‌ایم.

وی تأکید کرد: سازمان بهداشت جهانی،‌ اکنون و در شرایطی که نیم قرن از آغاز فعالیت این مراکز در ایران می‌گذرد بر اهمیت وجود خانه‌های بهداشت در روستاها تأکید می‌کند.

رئیس نظام شبکه‌ی وزارت بهداشت گفت: 260 مجوز بکارگیری بهورزان صادر شده و در حال بهورزگیری هستیم.

وی ادامه داد: همچنین در حال خرید چادرهای عشایری برای برپاسازی خانه‌های بهداشت در سطح عشایر هستیم تا بهورزانی از جنس خودشان و با فرهنگ خودشان به آنها خدمات سلامت را ارائه کنند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.