۷ میلیون دانش آموز در کشور زیر پوشش طرح وارنیش فلوراید هستند

  • PDF

رییس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  اظهار کرد: در حال حاضر ۷ میلیون دانش آموز در ۶۲ هزار مدرسه سراسر کشور زیر پوشش طرح وارنیش فلوراید با هدف کاهش پوسیدگی دندان قرار دارند.

دکتر حمید صمد زاده در نشست هم اندیشی سیاست گذاری بهداشت دهان و دندان کشور که در حاشیه چهارمین کنگره ملی سلامت دهان و دندان و دندانپزشکی اجتماعی در مشهد برگزار شد خاطر نشان کرد: نیاز به وارنیش فلوراید در مناطق مختلف کشور بر اساس غربالگری میزان فلوراید در آب  هر سال دو بار انجام می شود.

وی افزود: بر طبق ارزیابی ها در مناطقی از کشور که فلوراید در آب به میزان کافی باشد طرح وارنیش فلوراید برای دانش آموزان انجام نمی شود.

رییس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وارنیش فلوراید ماده حاوی فلوراید است که برای کاهش پوسیدگی دندان بر روی مینای دندان گذاشته می شود‌.

دکتر صمد زاده مسائل مطرح شده در زمینه بی اثر بودن وارنیش فلوراید را نادرست  عنوان کرد و گفت: طبق بررسی های انجام شده بهترین روش برای استفاده از فلوراید برای کاهش پوسیدگی دندان در ایران  وارنیش فلوراید است.

دکتر صمد زاده روشهای استفاده از فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان را شامل افزودن فلوراید به آب یا شیر، از طریق دهان شویه، مصرف قرص، تولید نمک فلوراید و وارنیش فلوراید عنوان کرد.

رییس بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،گفت:  هر کدام از روشهای استفاده از فلوراید در ایران با چالشها و مشکلاتی همراه است، لذا بهترین روش در ایران وارنیش فلوراید  شناخته شده است.

به گفته وی، به طور مثال استفاده از فلوراید در آب به دلیل سیستم لوله کشی مشترک مناسب نبوده و در شیر نیز به دلیل کاهش توزیع شیر در مدارس امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: استفاده از سایر روشهای فلوراید برای کاهش پوسیدگی دندانی در ایران نیز با مشکلات خاص خود همراه است.

وی تاکید کرد: مباحث مطرح شده از سوی برخی پیرامون بی اثر بودن طرح وارنیش فلوراید در کاهش پوسیدگی دندانی غیر علمی، غیر کارشناسی و غیر منصفانه است.

چهارمین کنگره ملی سلامت دهان و دندان و دندانپزشکی اجتماعی طی روزهای هفتم و هشتم آذر ماه   به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است و در آن  سیاستگذاری در راستای ارتقای سلامت دهان و دندان برای همه، مهم‌ترین رویکردهای پیشگیرانه در دندانپزشکی بالینی از زاویه تخصص‌های مختلف دندانپزشکی، یافته‌های جامعه‌شناختی و روانشناختی در القاء رفتارهای پیشگیرانه، ارزیابی خطر پوسیدگی در مطب دندانپزشکی، عوامل اجتماعی و اقتصادی موثر بر سلامت دهان مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.