ایران موفق به کسب گواهی نامه حذف سرخک از سوی سازمان بهداشت جهانی شده است

  • PDF

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  اظهار کرد: در حال حاضر کشور جمهوری اسلامی ایران موفق به کسب گواهی نامه حذف سرخک از سوی سازمان بهداشت جهانی شده است و  این در حالی است که در شش ماهه نخست سال 2019 میلادی بیش از 650 هزار نفر در  کشورهای اروپایی و آمریکایی مبتلا به سرخک شدند.

به گزارش وب دا، دکتر علیرضا رییسی در همایش هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کشورهای پاکستان و افغانستان که در همسایگی شرقی کشور قرار دارند بالاترین آمار ابتلا به سل و مالاریا را  در دنیا را دارا هستند و این در حالی است که در کشورمان در آستانه حذف مالاریا تا سال 2020 است که این امر نتیجه تربیت دانش آموختگان و زحمات اساتید در دانشگاه های علوم پزشکی کشور است که موجب ارتقاء سطح سلامت شده است.

وی با اشاره به  اینکه میانگین سل در دنیا 144 مورد در هر یک صد هزار نفر است خاطر نشان کرد: بر اساس آمارها در کشور ترکیه  67 مورد ، کشور پاکستان 270 مورد و کشور افغانستان 180 مورد در هر یک صد هزار نفر مبتلا به سل هستند و این در حالی است که این رقم در کشور ایران 12 مورد در هر 100 هزار نفر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: کمتر از سه دهه پیش سالانه 120 هزار نفر به دلیل ابتلا به مالاریا جان خود را از دست می دادند و این در حالی است که تا سال 2020، حذف این بیماری را در کشور شاهد خواهیم بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دستاوردهای 40 ساله حوزه سلامت در کشور اظهار کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل کمبود پزشک، پزشکان خارجی در مناطق مختلف کشور فعال بودند و این در حالی است که امروز به مدد جمهوری اسلامی ایران، تعداد پزشکان دانش آموخته به حدی است که در تمام مناطق کشور در حال خدمت به مردم هستند و به ازای هر دو هزار و 500 نفر یک پزشک فعال است.  

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه های علوم پزشکی در تمام مناطق کشور با تربیت نیروهای کارآمد در حوزه های مختلف بهداشتی و درمانی به مردم خدمات رسانی می کنند خاطر نشان کرد: تنها در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر 9 هزار دانشجو در حال تحصیل هستند که در آینده در مناطق مختلف استان خراسان رضوی و کشور به مردم خدمات رسانی خواهند کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حدود سه دهه پیش از هر یک هزار تولد زنده 120 نفر از بین می رفتند ، 95 نفر از این متولدین به سن یک سالگی نمی رسیدند و از هر 100 هزار زن باردار بیش از 270 نفر جان خود را از دست می دادند تصریح کرد: امروز میزان مرگ و میر نوزادان به کمتر از 9 رسیده است، که این امر جای بسی افتخار است و در این زمینه مورد تقدیر سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته ایم.

دکتر رییسی افزود: مرگ و میر مادران باردار  به کمتر از 18 در صدهزار رسیده است و و مرگ و میر کودکان زیر یک سال به کمتر از 12 در هر یک هزار نفر و به کمتر از 15 در کودکان زیر 5 سال رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر پوشش واکسیناسیون به بیش از 98 درصد رسیده است در حالی که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها 28 درصد زیر پوشش واکسیناسیون قرار داشتند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه درتمامی نقاط کشور برای هر یک هزار نفر یک خانه بهداشت ساخته شده است اظهار کرد: دستاوردهای حاصل شده  نتیجه تلاش نیروهایی است که در دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای خدمت رسانی به مردم تربیت شده اند.

دکتر رییسی با بیان اینکه یکی از ویژگی های دانشگاه های علوم پزشکی آموزش نیروی انسانی بر اساس نیاز جامعه است و این امر همواره مورد تقدیر سازمان بهداشت جهانی بوده است خاطر نشان کرد: دانش آموختگان این دانشگاه ها در گروه های مختلف نظیر پرستاری، مامایی و پزشکی به گونه ای آموزش می بینند که با کسب دانش عملی و علمی لازم وارد عرصه کار و خدمت به مردم می شوند و دیگر نیازی به آموزش های بدو خدمت ندارند.

مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری، معاون بهداشت وزارت بهداشت، جمعی از روسای دو دانشگاه از آغاز تا کنون و جمعی از مدیران کشوری و استانی برگزار شد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.