سند ملی سیمای طب سنتی ایران رونمایی می شود

  • PDF

همزمان با برگزاری همایش طب سنتی ایران و یک دهه فعالیت آکادمیک که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود، از سند ملی سیمای طب سنتی ایران رونمایی خواهد شد.

به گزارش وب دا، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جمع خبرنگاران هدف برگزاری این همایش را هم اندیشی و هم افزایی دست اندرکاران طب سنتی عنوان و خاطر نشان کرد: این سند که مشتمل بر پشتوانه های قانونی، ساختار تشکیلاتی، مراکز آموزشی، پژوهشی و درمانی است، به مسئولان سازمان جهانی بهداشت تحویل داده خواهد شد.

دکتر محمد اعتضاد رضوی با بیان اینکه عواملی که بر روی سلامت تاثیر می گذارند، با دو گفتمان طب سنتی با قدمت چند هزار ساله و طب مدرن پیگیری می شود، خاطر نشان کرد: طب سنتی سالها قبل از میلاد مسیح وجود داشته و نگاه آن بر سلامت افراد. نگاه فرد گرایانه است یعنی هر فرد براساس ویژگی های مزاجی و سن و...روش درمانی خاصی را نیاز دارد. 

وی با اشاره به اینکه عدم تعادل در خوردن و آشامیدن،خوابیدن و کلاسبک زندگی فرد از دیدگاه طب سنتی اساس سلامت فرد را تشکیل می دهد، تصریح کرد:از دیدگاه گیاه درمانی و دارو شناسی فلات ایران اقلیم شناخته شده ای است و از هشت هزار گونه گیاهی حدود 2500مورد در ایران یافت می شود. 

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: از نظر اقتصادی نیز گیاهان دارویی می تواند سهم مهمی در تجارت جهانی داشته باشد اما متاسفانه سو استفاده هایی نیز در این زمینه می شود.

دکتر اعتضاد رضوی اظهار کرد: از نظر سازمان جهانی بهداشت الزاماتی برای توسعه طب سنتی وجود دارد که از آن جمله می توان به بازشناسی و حفظ صیانت علم طب سنتی و افزایش دسترسی مردم به خصوص اقشار کم درآمد به طب سنتی و تضمین و کارایی خدمات طب سنتی اشاره کرد.

وی افزود: ساماندهی داروهای گیاهی، ترویج استفاده منطقی از این دارو ها توسط پزشک از دیگر موارد مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت است. 

دکتر اعتضاد رضوی با بیان اینکه 20دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور داریم که یا دپارتمان طب سنتی دارند و یا دانشکده ای در این خصوص دارند، خاطر نشان کرد :دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز تاکنون 12دوره دانشجوی طب و دارو سازی سنتی پذیرش نموده است و از 75نفر دانشجو حدود 30نفر فارغ‌التحصیل شدند. 

وی گفت :دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 1389تاسیس و در حال حاضر دارای سه گروه طب ایرانی، طب چینی و مکمل، علوم دارویی در طب ایرانی می باشد. 

وی ابراز کرد :در حال حاضر حدود 3هزار فرآورده طبیعی و سنتی دارای مجوز از سازمان غذا و دارو وجود دارد که فقط 56قلم آن از پوشش بیمه ای برخوردار است. 

دکتر اعتضاد رضوی خاطر نشان کرد :همایش طب سنتی به منظور هم افزایی بیشتر در بین دست اندر کاران طب سنتی است تا در این راستا دانشکده طب سنتی مشهد به اهداف تعیین شده سازمان جهانی بهداشت دست یابد.

نشست خبری طب سنتی ایرانی

نشست خبری طب سنتی ایرانی

نشست خبری طب سنتی ایرانی

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار