دوره های تکمیلی خارج از کشور؛ دستاوردها و چالش ها

  • PDF

در نشستی صمیمانه باحضور جمعی از مدیران و مسئولین تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشجویان اعزامی به دانشگاه های خارج از کشور از تجربیات دستاوردها و مشکلات خود گفتند.

به گزارش وب دا، دوره‌های تکمیلی خارج از کشور یک فرصت مطالعاتی برای تعداد محدودی از دانشجویان متقاضی و منتخب رشته‌های علوم پزشکی است که هدف اصلی آن مطالعه و انجام تحقیقات مرتبط در خارج از کشور بمنظور افزایش توانمندی و بازدهی کار در دانشگاه مبدا است.

حضور در این دوره های علمی در کنار تمام جذابیت های خود تجربیات، دستاوردها و مشکلاتی به همراه دارد که جمعی  از دانشجویان بازگشتی از فرصت مطالعاتی خارج کشور در نشستی با حضور مدیران و مسئولین آموزشی و  تحصیلات تکمیلی به بیان این موارد پرداختند.

تجربیات و مزایای سفر مطالعاتی

دانشجویان ضمن ابراز خرسندی از ایجاد فرصتی برای  تحصیل کوتاه مدت در بهترین دانشگاه های جهان و کسب تجربه  علمی  در ان سوی مرزها بیان داشتند : در این دوره های تکمیلی ، دانشجو ضمن آشنایی با صاحب نظران در حوزه تحقیق خود ، از نرم افزارهای علمی و آماری جدید، و تجهیزات و سیستم های تخصصی تر و پیشرفته تر در دانشگاه مقصد استفاده  می کند و این فرصتی کارساز برای کسب تجربه و گسترش فعالیت های پژوهشی و همکاری علمی با اساتید خارج از کشور است.  

ایشان آشنا نمودن دانشجوی خارجی با بخش های مختلف دانشگاه  به منظور اطمینان خاطر و آشنایی با محیط، نظم کاری بالا و عدم اتلاف وقت ،اصرار اساتید در یادگیری به دانشجو و همچنین گذراندن کارگاه اخلاق در داده ها در بدو ورود را موجب متعهد شدن دانشجو به اصول حرفه ای ازهمان ابتدای امر برشمردند.

برگزاری Journal Club و  میتینگ های اجباری در مورد مسائل مرتبط با رشته و گسترش دانش افراد گروه و ارائه دستاوردها جزو برنامه های مداوم بوده که در دانشگاه های مقصد برگزار می شد و در این جلسات دانشجو علاوه بر یادگیری،  ملزم به ارائه دانسته های خود به سایر دانشجویان بود و این رغبت در رقابت علمی را فراهم می کرد.

 تغییر نگرش فرهنگی به ایران و جهت دهی همکاری در بعد علمی 

در این نشست دانشجویان به اتفاق بر این نظر بودند که علی رغم تفاوت های فرهنگی و بمباران رسانه ای در خصوص ایران و اسلام ستیزی ، حضور دانشجویان ایرانی بویژه دانشجویان علوم پزشکی مشهد نه تنها موجب تغییر دیدگاه اساتید به موضع ایران شده بود بلکه سازگاری اساتید با دانشجوی مسلمان خارجی  و تمایل آنها  به انجام پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تاثیرات مثبت علمی و فرهنگی این دوره های تکمیلی بوده است.

گرانی ناگهانی ارز داغ ترین بحث در بیان مشکلات دانشجویان

در این نشست صمیمانه در کنار مزیت های فرصت مطالعاتی دانشجویان از چالشهای تحصیلی خود در این مدت کوتاه نیز گفتند.

نوسان قیمت ریال در برابر ارزهای خارجی و نبود ارز دولتی برای دانشجویان علوم پزشکی از مهم ترین دغدغه های این دانشجویان بود.

با وجود شرایط سخت پذیرفته شدن در این فرصت مطالعاتی ، شرایط سخت ناشی از سه برابر شدن قیمت دلار و ایجاد مسائل مالی، موجب بازگشت زود هنگام تعدادی از دانشجویان شد که پرداخت تسهیلات دانشگاه به صورت ارزی برای بهبود فرایند فرصت مطالعاتی  از جمله راهکاری پیشنهادی حاضرین در جلسه بود.

عدم تعامل مناسب نظام وظیفه و وزارت بهداشت برای کسب شرايط احراز خروج از كشور در سفرهاي مطالعاتي و رفع موانع فک رهن وثیقه ملکی پس از بازگشت دانشجو  نیز از مطالبه های دیگر این دانشجویان بود .

ایشان امیدوار بودند تا دانشگاه چالش های پیش رو را مرتفع و زمینه را برای بکارگیری دانسته هایشان در داخل و انتقال تجارب به دانشجویان را فراهم آورد.

ضرورت استمرار فرصت های مطالعاتی

تاثیر این دوره ها در دریافت تفاوت کشورهای درحال توسعه و کشورهای توسعه یافته در مواردی همچون قانونمندی، اخلاق محوری و تعهد مداری از جمله ویژگی های موثر دوره های تکمیلی است .

ایجاد انگیزه بیشتر در ارتقای نظم در کار جمعی،  رعایت اخلاق حرفه ای در پژوهش و رغبت بیشتر برای خدمت در ایران، ضرورت استمرار برگزاری دوره های تکمیلی برای ارتقا دانشگاه را پررنگ تر می کند.

شایان ذکر است در دوره‌های فرصت مطالعاتی تعداد محدودی از دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی برای گذراندن دوره‌های چند ماهه به خارج از کشور اعزام می‌شوند و  با توجه به محدود بودن ظرفیت پذیرش دانشجو این امتیاز به افرادی واگذار می شود که  توانایی های حقیقی خود را در دانش پژوهی، تحقیقات و Training یا دیگر فعالیتهای خلاق، ترجیحا با آثار منتشر شده یا دیگر کارهای معتبر و موثق، اثبات کرده اند.

 هدف فرصت مطالعاتی اختصاص دادن یک دوره زمانی به مطالعه و انجام تحقیقات است، به طوری که دریافت کنندگان (این فرصتها) را در افزایش بازدهی کار در دانشگاه مبدا توانمند می سازد.

در پایان این نشست مقرر شد برای تهیه کارت دانشجویی بین المللی دانشجویان اعزامی به دوره های تکمیلی خارج از کشور و برگزاری کارگاه آموزشی توسط دانشجویان بازگشتی از این دوره ها و فک رهن وثیقه ملکی آن ها پیگیری و مکاتبات لازم انجام شود.

 

 


 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار