جایگاه ممتازگروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تولید علم و تربیت نیروی انسانی

  • PDF

تعیین جنسیت و تشخیص بیماری‌های ژنتیک جنین قبل از لانه گزینی در دانشگاه علوم پزشکی مشهدمدیرگروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در میان دانشگاه های کشور، مشهد دارای رتبه سوم به لحاظ تولید علم و امکانات زیر ساختی و در رده اول کشور به لحاظ نیروی انسانی در علم ژنتیک است.

دکتر مجید مجرد در گفتگو با وب دا با بیان اینکه گروه ژنتیک در حال تلاش برای ورود به حوزه بالین است خاطر نشان کرد: در حال حاضرژنتیک در بخش های دولتی و خصوصی و تحقیقات به لحاظ کاربردی و علوم پایه نیز به سمت خوبی در حال حرکت است.

وی به حضور دانشجویان کارشناسی ارشد در گروه ژنتیک دانشگاه اشاره کرد و بیان داشت: دوره نهم پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد برگزار شده است و تا کنون ۳۶ دانشجوی کارشناسی ارشد در این گروه پذیرش و ۲۳ دانشجو نیز در حال تحصیل می باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پژشکی مشهد تاکید کرد: این گروه دارای ۱۶ دانشجوی PHD است و به لحاظ عضو هیأت علمی و تعداد دانشجویی که در گروه پذیرش شده است پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران بزرگترین گروه ژنتیک در کشور محسوب می شود.

دکتر مجید مجرد تصریح کرد: در این گروه فعالیت های تشخیصی در حال انجام است و در بیمارستان قائم(عج) آزمایشگاه ژنتیک پزشکی جهت انجام فعالیت های مختلف ملکولی و ژنتیک ملکولی صورت می گیرد.

مدیرگروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر فعالیت های گروه در دانشکده بیشتر در زمینه آموزشی و پژوهشی است؛ اما در بیرون دانشکده هر کدام از اعضای گروه، مسئول فنی یک آزمایشگاه ژنتیک (آزمایشگاه های بنیاد ژنتیک، جهاد دانشگاهی و غیره) هستند و فعالیت آزمایشگاهی تشخیصی در آزمایشگاه های مختلف در حال انجام است.

وی با بیان اینکه علم ژنتیک با تمام علوم در ارتباط است خاطر نشان کرد: پس از دانشگاه تهران، بهزیستی و شهید بهشتی، دانشگاه مشهد چهارمین دانشگاه می باشد؛ که در مقطع دکترای تخصصی مجوز پذیرش دانشجو در این شاخه را به دست آورده است.

دکتر مجرد با بیان اینکه یکی از مهمترین خدماتی که علم ژنتیک به مردم می تواند ارائه دهد مختص خانواده هایی است که دغدغه فرزند آوری سالم را دارند بیان داشت: والدینی که به دلیل مشکلات ژنتیکی و فامیلی  دغدغه سلامت فرزندان خود را دارند می توانند این کار را در مرحله اول با مشاوره ژنتیک انجام دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: در بخش دولتی، بیمارستان قائم(عج) هر روزه با حضور اساتید به ارائه مشاوره ژنتیک می پردازد و در دیگر بخش ها نیز این گونه فعالیت ها وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: در مشاوره ژنتیک مشخص می شود که باید چه راه های پیشگیری برای بیماران در زمینه اختلالات کروموزومی و یا ژنی صورت گیرد.

وی یادآور شد: در حال حاضر با پیشرفت علم در خصوص تعیین توالی و رمز ژنتیکی همراه با تکنولوژی هایی که به عنوان DNA به تشخیص هر چه بهتر بیماری ها می پردازد و با استفاده از تکنولوژی NGS موفق به تشخیص دقیق تر بیماری ها شده ایم.

مدیر گروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در این خصوص فعالیت های بسیار خوبی در شمال شرق کشور و خصوصا شهر مشهد در حال انجام است و کلیه همکاران در این زمینه در تشخیص بیماری ها در حال فعالیت می باشند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.