تدوین دومین برنامه راهبردی اخلاق پزشکی کشور

  • PDF

با تدوین دومین برنامه راهبردی اخلاق پزشکی کشور و در راستای طرح تحول آموزش پزشکی و وظایف کارگروه اعتلای اخلاق حرفه ای، کارگاه آموزشی توانمند سازی مدرسین اخلاق پزشکی با همکاری شورای عالی اخلاق پزشکی و کمیته علمی اخلاق در آموزش وزارت بهداشت و به همت معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیرخانه طرح تحول آموزش کلان منطقه 9 برگزار شد.

متخصص اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر کارگروه اعتلای اخلاق حرفه ای کلان منطقه9 در حاشیه این کارگاه در گفتگو با وب دا گفت: اخلاق پزشکی یکی از موضوعات اساسی و مهم در حرف پزشکی است که سالهاست در دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان یکی از واحدهای درسی تدریس می شود ولی در هر یک از دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی براساس بضاعت علمی و فردی مدرسین تدریس می شده است.

دکتر محمد محمدی آشنایی اساتید با عناوین مصوب در کوریکولوم های اخلاق پزشکی و ایجاد وحدت رویه و یکپارچگی در آموزش مباحث اخلاق پزشکی و در نهایت ایجاد شبکه ای از مدرسین اخلاق پزشکی در کلان منطقه 9 آمایشی و در کشور را از اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی ذکر کرد.

دکتر محمدی بیان داشت: این برنامه اولین کارگاه مقدماتی آموزش اخلاق پزشکی است که دوره های پیشرفته و تخصصی آن، در آینده ای نزدیک برگزار خواهد شد.

این متخصص اخلاق پزشکی اظهار امیدواری کرد این برنامه ها بتوانند در راستای توانمندسازی اساتید اخلاق پزشکی و به تبع آن توانمندسازی دانشجویان علوم پزشکی تاثیرگذار باشد و برای چالش های اخلاقی که در علوم مختلف پزشکی پیش می آید تحلیل ها و راهکارهای مطلوبی ارائه شود تا شاهد ارتقای اخلاق مدارانه سلامت جامعه باشیم.

در این کارگاه سه روزه متخصصان اخلاق پزشکی از شورای عالی اخلاق پزشکی، کمیته ملی اخلاق در آموزش، کمیته ملی اخلاق در پژوهش و اساتیدی از دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، تبریز و ارومیه به تدریس مباحثی همچون معرفی مدل های آموزش اخلاق، نسبت حقوق و اخلاق و فقه پزشکی، تصمیم گیری اخلاقی و مدل های آن، موارد اخلاقی آغاز و پایان حیات،حق بر دانستن اطلاعات و تصمیم گیری و ... پرداختند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.