گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ قطب طب کار شرق کشور

  • PDF

گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 1390 با 4 نفر عضو هیات علمی در دانشکده پزشکی شروع بکار نمود و در حال حاضر گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، مرکز این رشته در شمال شرق و شرق کشور است.

مدیر گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا، با بیان اینکه تربيت دستيار تخصصي رشته طب کار از مهر ماه 1391 بر اساس کوريکولوم رشته تخصصی در این گروه آغاز شده، اظهار کرد: همکاري با گروه هاي آموزشي جهت تربيت دستياران، آموزش دانشجويان پزشکي، پرستاری و بهداشت در زمينه بيماريهاي شغلي، ارگونومي و بهداشت حرفه ای، ارائه خدمات تخصصی طب کار و انجام طرح‌های تحقیقاتی مرتبط با سلامت شاغلین در سطح واحدهای صنعتی و سازمان‌های دولتی استان را از جمله فعالیت های این گروه است.

دکتر احسان رفیعی منش با اشاره به اینکه مرکز آموزشی و تخصصي طب کار از دی ماه سال 92 در مکانی موقوفه که در اختیار مرکز بهداشت شماره 3 مشهد بوده افتتاح گرديد، عنوان کرد: مرکز تخصصی طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر اساس ضوابط آئین نامه مراکز تخصصی طب کار تاسیس شده و دارای واحدهای مختلف بهداشت حرفه ای، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، اسپیرومتری، آزمایشگاه و .... است و همه روزه یک نفر از اساتید گروه طب کار به اتفاق دستیاران سال 1 و 3 در این مرکز حضور دارند و  معاینات شاغلین و ویزیت افراد ارجاعی از سازمانهاي تامين اجتماعي، پزشکي قانوني و اداره کار و سایر متخصصین را برعهده می گیرند.

مدیر گروه طب کاردانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه رسالت اولیه گروه، تربیت دستیاران طب کار است عنوان کرد: گروه طب کار ارتباطات داخل دانشگاهی و برون دانشگاهی گسترده ای دارد که منجربه ارتباط با صنایع برتر استان شده است تا در این راستا ضمن پیشگیری از بیماریها ، زمینه تحقیق و پژوهش برای دستیاران تخصصی گروه نیز فراهم شود .

پیشگیری از بیماریهای شغلی

دکتر رفیعی منش با اشاره به اینکه خدمات گروه طب کار به صنایع در قالب پیشگیری از بیماری شغلی، استفاده آموزشی برای دستیاران و انجام پژوهشهای کاربردی است، اظهار کرد: کارکنان صنایع برای تشخیص بیماری، تعیین تناسب شغلی یا ازکارافتادگی به کلینیک های تخصصی طب کار مراجعه می کنند؛ در واقع گروه طب کار به عنوان یک واسطه بین دانشگاه و صنعت فعالیت می کند و در حال حاضر با چندین صنعت بزرگ ارتباط برقرار کرده و تفاهم نامه هایی نیز منعقد شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه با همکاری مرکز آموزش مداوم ، آموزش هایی در قالب دوره های پنج روزه برای پزشکان عمومی ارائه می شود که به عنوان پزشک طب کار در بیمارستان ها و شبکه های بهداشتی درمانی دانشگاه برای سلامت کارکنان دانشگاه خدماتی را ارائه می کنند، اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از بیماران شغلی از استانهای مجاور برای تشخیص یا درمان به کلینیک های تخصصی طب کار مراجعه می کنند.

5 تا 10 درصد سرطان ها به دلیل محیط های شغلی است

مدیر گروه طب کاردانشگاه علوم پزشکی مشهد به زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی مورد تاکید گروه اشاره کرد و گفت:  بر اساس آمار موجود 5 تا 10 درصد سرطانها بدلیل مواجهه با عوامل کارسینوژن در محیط های شغلی بروز می کنند لذا با توجه به این آمارها و با در نظر داشتن صنعتی تر شدن کشورها، در کل دنیا توجه فراوانی به موضوع سرطانهای شغلی شده و پژوهش های متعددی در رابطه با این موضوع در جهان در حال انجام است.

دکتر رفیعی منش با اشاره به اینکه مطالعات در این حوزه از اولویت های اعلام شده توسط وزارت بهداشت نیز هست، بیان کرد: از سال 97 تحقیق بر روی موضوع سرطان و عوامل شغلی- محیطی مرتبط با آن محور پژوهش های گروه طب کار قرار گرفته و به موازات آن، اختلالات عضلانی اسکلتی مرتبط با کار، کاهش شنوایی شغلی و موضوعات مرتبط به اختلالات خواب نیز در این گروه مورد پژوهش و بررسی قرار می گیرد.

وی با تاکید براینکه طب کار (Occupational Medicine) يکي از شاخه هاي تخصصي رشته پزشکي مي باشد که متخصصين آن وظيفه شناسايي، تشخيص، درمان، پيشگيري ،کنترل و مديريت بيماريهاي شغلي را در بين جمعيت شاغلين برعهده دارند، گفت: انجام معاينات شاغلين (بدواستخدام و دوره ای)، تعيين تطابق شاغلين با کار پيشنهادي، بازگشت بکار شاغلين بيمار يا آسيب ديده و تعيين نقص عضوی بيماريهاي شغلي مهمترين توانمنديهاي متخصصين اين رشته مي باشد.

مدیر گروه طب کاردانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه از نقطه نظر تاريخي بيماري هاي شغلي از هزاران سال پيش در جوامع بشري وجود داشته است، اظهار کرد: بيماري هاي مثل مسموميت ناشي از فلزات سنگين درکارگران معادن صدها سال پيش توسط پزشکان شناسايي شده اند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر سالانه حدود 2.3 میلیون نفر بدلیل بیماریها و حوادث شغلی جان خود را از دست می دهند که عمدتا به دلیل بیماریهای شغلی است، علاوه براین 15 تا 20 درصد شاغلین درگیر بیماریهای شغلی هستند که شایعترین آنها بیماریهای عضلانی اسکلتی، پوستی و کری شغلی است.

دکتر رفیعی منش گفت: در ایران با توجه به صنعتی شدن کشور و نيازهاي علمی روزافزون در حوزه ایمنی و سلامت شاغلین، اولين دوره مدون آموزشی طب کار که بعنوان دوره تخصصي باليني از سوي وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکي شناخته شده به سال 1374 باز مي گردد که در مهر ماه اين سال، دانشگاه علوم پزشکي تهران اقدام به پذيرش دستيار در يک دوره 3 ساله تخصصي نمود.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.