تداوم آموزش مجازی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با سامانه نوید

  • PDF

کلاس‌های درس دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا اطلاع ثانوی به‌صورت مجازی دایر خواهد بودمدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آموزش مجازی برای تمام دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با سامانه نوید  تداوم می‌یابد.

دکتر جواد سرآبادانی در گفت‌وگو با خبرنگار وب دا، ضمن اشاره به مصوبات اخیر جلسه وبیناری شورای آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و  بررسی چالش‌ها و راهکارهای اجرایی‌سازی این مصوبات بر تداوم آموزش‌ها در بستر مجازی تأکید کرد و گفت: یکی از الزامات تأکید شده در جلسات معاونت آموزشی وزارت بهداشت اجرای طرح رتبه‌بندی آموزشی دانشگاه‌ها ( طرح راد) و استفاده از سامانه  LMS کشوری با  عنوان نوید (نرم‌افزار ویژه یادگیری دانشگاهی) بود.

وی افزود: گسترش آموزش‌ها در بستر مجازی ضروری بوده و بسیار خوشحالیم که با مشارکت اساتید و دانشجویان فعالیت‌های چشمگیر مرکز تخصصی آموزش مجازی EDC،  پرکاربرد و  قابل دسترس بوده و  امکانات این سامانه جهت استفاده مطلوب دانشجویان و اعضای هیأت علمی مهیا شده است.

مدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه  به بیان مطالبی درخصوص نحوه فعالیت‌های آموزشی دانشگاه در بستر سامانه نوید که یکی از الزامات بسته توسعه آموزش مجازی در علوم پزشکی به عنوان LMS کشوری  است پرداخت و گفت: اساتید با استفاده از امکانات یادگیری الکترونیکی نظیر سامانه نوید و انتقال داده‌ها از  سایر نرم افزارهای تعاملی دانشگاه  به سامانه نوید، به  ارائه آموزش دروس تئوری و پیگیری مستمر پیشرفت آموزشی دانشجویان اهتمام ورزند.

دکتر سرآبادانی اضافه کرد: سامانه نوید به عنوان سیستم‌های مدیریت یادگیری Learning Management System) یا (LMS زیرساخت کلیدی و ضروری برای استقرار و توسعه یادگیری الکترونیکی محسوب می‌شود.

وی بیان کرد:  این سیستم‌های نرم‌افزاری امور مربوط به، به‌کارگیری، ثبت‌نام، ‌مدیریت، پیگیری، ارزشیابی، ارائه برنامه‌ها، ‌برقراری تعامل بین فراگیران و محتوای برنامه ،

بین فراگیران و استادان را انجام می‌دهند.

مدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه علوم پزشکی مشهد درخصوص اعمال تغییرات در حوزه آموزش مجازی، خاطرنشان کرد: با توجه به جابه‌جایی سامانه آموزش مجازی فعلی به سامانه کشوری نوید و استفاده بیش از 70 دانشگاه، دانشکده علوم پزشکی و مؤسسات آموزش عالی کشور از سامانه نوید ، دستورالعمل اجرایی انتقال محتوای آموزش مجازی از سامانه فعلی به سامانه نوید در اختیار اساتید قرار خواهد گرفت.

دکتر سرآبادانی تصریح کرد: دراین فرآیند لازم است که اعضای هیأت علمی تا زمان احراز هویت در سامانه نوید و اعلام زمان بارگذاری محتواهای جدید در سامانه نوید، طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در تولید محتوای مجازی و به‌روزرسانی محتوا و رفرنس‌های آن، بدون بارگذاری دروس در سامانه LMS فعلی دانشگاه اقدام نمایند.

وی در خصوص ارزیابی سامانه های مجازی از طریق  طرح راد و  طرح تحول توسعه آموزش در مناطق کلان، تأکید کرد: در ارزیابی نیم سال دوم 98 در حوزه آموزش با ارسال  600 عنوان محتوای پیشنهادی به دانشگاه علوم پزشکی مجازی کشوری  و پذیرفته شدن 300 عنوان از این تعداد، روند بسیار خوبی را شاهد بودیم و امیدواریم که ارزیابی سامانه رایابان که خروجی آن از سامانه نوید دانشگاه مجازی است جهت نظارت بر تولید محتواهای آموزشی در سطح کشوری  قابل اجرا باشد.

 مدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده در خصوص راه‌اندازی سرویس وبینار توسعه دانشگاه علوم پزشکی مجازی در بستر سرورهای فعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ظرفیت بارگذاری و پهنای باند سرورها افزایش می‌یابد تا در انتقال داده‌ها با مشکلی مواجه نشویم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.