اختراعی نوین در حوزه پزشکی و به نفع محیط زیست در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اقدامی نوین موفق به طراحی و ساخت " ظروف بهینه سازی شده برای تولید و بسته بندی محلولهای تزریقی و خوراکی" شدند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و یکی از اعضای این پروژه تحقیقاتی در گفتگو با وب دا  با اشاره به اینکه ظروف ولوازم پلاستیک یک بار مصرف که در محیط زیست نیز تجزیه ناپذیر هستند تهدیدی برای سلامتی محسوب می شد، بیان کرد: با کمک تیم تحقیقاتی "ظروف بهینه سازی شده برای تولید و بسته بندی محلولهای تزریقی و خوراکی" ساخته شده که با پنهان کردن در زیر خاک نیز تجزیه و به نفع محیط زیست است.

دکتر حمید رضا رحیمی در خصوص توجه به تجزیه پذیر شدن زباله های بیمارستانی به خصوص لوازم یک بار مصرف پلاستیکی، ابراز کرد: یک مشکل بزرگ در حوزه لوازم مصرفی پزشکی وسایل پلاستیکی یک بار مصرفی است که در این حوزه استفاده می شود، این لوازم یک بار مصرف برای بیمار استفاده می شود و بعد دور ریخته می شود که حجم آن نیز عدد کوچکی نیست.

عضو تیم تحقیقاتی پروژه ساخت ظروف بهینه سازی شده محلولهای تزریقی و خوراکی با تاکید براینکه فقط در خصوص بطری های پلاستیکی سرم ها در سال نزدیک 120 میلیون بطری سرم یک لیتری از یک کارخانه در کشور تولید و مصرف می شود، ادامه داد: سرنگ، سوند، کیسه بگ ادراری، دستکش ها و ...مواد پلاستیکی هستند که این مواد در سطح وسیعی در کشور در حال تولید و مصرف است و همه اینها تبدیل به زباله هایی می شود که دوباره قابل استفاده نیست زیرا بسیاری از این مواد مصرفی به دلیل ارتباط مستقیم با بدن بیمار آلودگی دارد و قابل بازیافت نیست.

باید کاری کرد که زباله های پلاستیکی به چرخه طبیعت بازگردد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه باید کاری کرد که زباله ها به چرخه طبیعت برگردند یعنی زباله ای باشند که زیست تجزیه پذیر باشند، اظهار کرد: در جامعه باب شده ظرف های گیاهی تولید می شود اما در این تحقیق ظروف پلاستیکی زیست تجزیه پذیر می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه استارت اولیه این تحقیق توسط دارو ساز تیم زده شده بود که سابق بر این مدیر عامل یکی از کارخانه های سرم سازی بود، تصریح کرد:  برای زیست تجزیه پذیر شدن ظروف ماده ای استفاده می شود که پس از مصرف لوازم، با مدفون کردن زیر خاک این ظروف تجزیه شود.

تغییر شکل ظروف برای راحتی حال بیماران

وی تصریح کرد: در این طرح تحقیقاتی شکل ظروف را به نحوی طراحی شده تا بیمار به راحتی بتواند از آن استفاده کند ؛ بیمار وقتی راه می رود پایه سرم به دست همراهی است اما یک ظرف سرم در این پژوهش طراحی شده است که دور گردن بیمار می افتد و بیمار برای رفت و آمد در محیط بخش با مشکل نگه داشتن سرم روبرو نیست.

حمایت 20 ساله از این اختراع نوآورانه

دکتر رحیمی با اشاره به اینکه این اختراع برای 20 سال مورد حمایت اختراعات معنوی قرار می گیرد، گفت: این اختراع  دو خاصیت دارد یکی شکل ظاهری ظرف سرم که  تغییر کرده  و دوم اینکه موادی اضافه شده که زیست تجزیه پذیر است.

وی با تاکید براینکه در حال حاضر پژوهش در مرحله ای است که تست های مختلف از آن انجام می شود وداروهای مختلف داخل این ظروف ریخته می شود و بررسی می شود که واکنشی انجام نشود، بیان کرد: هم اکنون با دو شرکت تولید کننده تجهیزات پزشکی یکبار مصرف صحبت شده آن موادی که می شود در حال حاضر این ماده را به آن اضافه کرد مانند کیسه ادرار، بطری های باتل چس تیوپ ، و به بدن بیمار ارتباطی ندارد تولید شود که برای این کار در مرحله عقد قرار داد با شرکت ها هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه  اگر این اتفاق به زودی رخ دهد امیدوارم بتوانیم ادعا کنیم که 50 درصد وسایل تولیدی شرکت تبدیل به مواد زیست تجزیه پذیر شده است، بیان کرد:  اگر اداره استاندارد ومحیط زیست استفاده از این وسایل را ضروری بداند حداقل تا50 درصد مواد شرکت تبدیل به مواد زیست تجزیه پذیر می شود تا محیط زیست خود را از بین نبریم.

دکتر رحیمی با بیان اینکه بعضی از کشورهای دنیا برای این که از این مشکل فرار کنند ظروف سرم را شیشه ای کردند، گفت: منشا ظروف تجزیه پذیر از خود طبیعت و از بدن خرچنگ است که این ماده در پوست خرچنگ  نهفته است.

وی از سختی های مراحل کار تحقیقاتی میگوید: تمام موادی را که تصور می کردیم باعث زیست تخریب پذیر شدن مواد پلاستیکی شود را یک به یک چک وبررسی شده است. باکتری خاک به آن ترکیب اضافه کردیم تا بینیم این مواد می توانند این ماده را از بین ببرند مثلا تصور کنید 50 ماده افزودنی کاندیدا داشتیم که این 50 ماده را کم کردیم تا به چند ترکیب رسیدیم.

5 سال زمان بررسی برای این پروژه

این پژوهشگر با اشاره به اینکه حدود 5 سال برای این تحقیق وقت صرف شده است، گفت: اختراع 22 فروردین 97 انجام شده و یک سال فرایند آزمایش اختراع انجام شده و در دو مرحله داوری انجام شدکه در نهایت تیم داوری بیان کردند که این اختراع نوآوری دارد و موضوعی  است که در دنیا مشابه خارجی ندارد.

وی از حمایت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد از طرح تحقیقاتی و مراحل مختلف انجام کار گفت: صندوق سلامت ثامن برای تجاری سازی این اختراع تسهیلات با بهره پایین می دهد؛ علاوه براین پیگیری بحث ضمانت نامه نیز از این طریق انجام می شود.امیدواریم قرار داد با یک شرکت تولید کننده منعقد شود تا این اختراع وارد فاز تولید شود.

دکتر رحیمی بیان کرد: در تمام مراحل ثبت اختراع باید تک تک آزمایشات یک بار در پژوهشگاه پلیمر در تهران می شد و بار دوم برای بررسی مواد درون ظرف آزمایشات لازم انجام می شد تا براساس پاسخ ازمایشگاه برنامه بعدی چیده شود وتمام این مدت سعی وخطا است .

دکتر رحیمی با تاکید براینکه تیم تحقیقاتی که این موضوع را به ثبت رسانده ترکیب افرادی با رشته های علمی متنوع و مورد نیاز برای این پژوهش است، گفت: جواد کریمی دکترای شیمی ، شیرین بمانی  دانشجوی دکتری نانو تکنولوژی پزشکی، نانوتکنولوژی دارویی، پزشکی مولکولی و ابراهیم دین محمدی یک دارو ساز در تیم فعالیت می کنند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.