دسترسی به اطلاعات انواع منابع پایگاههای اطلاعاتی دنیا از طریق سامانه منبع یاب

  • PDF

مدير اطلاع رساني پزشکي و منابع علمي دانشگاه علوم پرشکی مشهد از دسترسی به اطلاعات انواع منابع پایگاههای اطلاعاتی دنیا از طریق سامانه منبع یاب خبر داد.

دکتر عبدالرسول رنگرزی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه از مهمترین اهداف مدیریت اطلاع رسانی و منابع علمی تلاش در جهت دسترسی اساتید ، اعضای هیأت علمی و دانشجویان به جديدترين منابع و دستاوردهاي علمي دنیا می باشد اظهار کرد: درسامانه جدید منبع‌یاب که توسط مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت راه اندازی شده کلیه پژوهشگران می‌توانند کلیه اطلاعات مربوط به یک منبع اطلاعات ( مجله، کتاب، گایدلاین و ..)  از جمله  عنوان، ISSN، ISBN، ناشر، Journal Metrics،، ISI Rankings، Scopus Rankings، طبقه موضوعی، IF، IF Quartile، CiteScoreو H-Index  در پایگاههای اطلاعاتی مانند ISI، Scopus، Embase، Pubmedو ... به صورت یکجا دست پیدا کنند.

وی در خصوص کاربردهای متنوع سامانه منبع یاب تصریح کرد : این سامانه، یکی از سامانه های دوازده گانه «نظام نوین اطلاعات پژوهش پزشکی ایران» با نام اختصاری (نوپا)ست که از طریق درگاه اختصاصی آن به نشانی http://research.ac.ir در دسترس همکاران است و دسترسی به بیش از 80،000 عنوان منبع اطلاعاتی الکترونیک شامل کتاب، مجله، فيلم و تصاوير آموزشی و ... را فراهم نموده است.

مدير اطلاع رساني پزشکي و منابع علمي دانشگاه علوم پرشکی مشهد، منابع موجود در سامانه منبع یاب را شامل بیش از 40،000 عنوان مجله الکترونیک و حدود 40،000 عنوان کتاب الکترونیک شامل منابع موجود در بانک های اطلاعاتی مورد اشتراک دانشگاه های علوم پزشکی کشور و نیز تمامی مجلات نمایه شده در بانک-های اطلاعاتی ISI، PubMed و Scopus عنوان نمود و افزود: از دیگر امکانات این پایگاه می توان به امکان جستجوی لغتی و موضوعی و دسترسی به فهرست و اطلاعات مجلات نمایه شده در بانک های اطلاعاتی ISI و Scopus اشاره کرد.

وی افزود: همچنین وضعیت دسترسی به این منابع از طریق رنگ علامت به کار رفته در ستون Details مشخص می شود. بدین ترتیب که نشان سبز در ستون مذکور به مفهوم وجود اشتراک، نشان نارنجی به مفهوم دسترسی رایگان(Open Access) و نشان خاکستری به معنای دسترسی در حد چکیده است. با کلیک بر روی عنوان هر مجله یا کتاب می توان به طور مستقیم به آدرس اینترنتی و محتوای آن مجله یا کتاب دسترسی پیدا کرد.

دکترعبدالرسول رنگ رزی خاطر نشان کرد:  این سامانه به محققین کمک می کند تا متوجه شوند که یک مجله در کدام‌یک از این نمایه‌ها قرار دارد و وضعیت مجله از نظر شاخص‌های علم‌سنجی چگونه است و مجله مناسب برای انتشار مقالات خود را پیدا کنند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.