۲۰نوع داروی کمک‌کننده به بیماران کرونایی در حوزه طب گیاهی شناسایی شده است

  • PDF

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد از شناسایی ۲۰ نوع داروی کمک‌کننده به بیماران کرونایی در حوزه طب گیاهی خبر داد و گفت: این دارو ها در حال تست روی بیماران است و امیدواریم که بتواند حداکثر کمک را در بهبودی کامل، رشد سرعت درمان و روند کاهش درد و رنج آنان داشته باشد.

دکتر محسن تفقدی در گفت‌وگو با خبرنگار وب دا، ضمن تبریک هفته سلامت به تمامی فعالان این عرصه، اظهار کرد: معاونت پژوهش دانشگاه علوم پزشکی مشهد همگام با سایر بخش‌های این دانشگاه در راستای رشد ایمنی و سلامت جامعه فعال بوده و این معاونت از زمان شیوع کووید ۱۹ در حوزه پژوهشی مبارزه با کرونا فعال شد و حوزه اخلاق در پژوهش را فعال نمود و به طرح‌هایی که باید ظرف چند ماه بررسی می‌شد طی ۳ تا ۴ روز پاسخ داده شد.

وی افزود: از زمان شروع فعالیت‌های پژوهشی در بحث کرونا تاکنون بالغ بر ۲۰۰ طرح پژوهشی دریافت شده که اکثر آنان مورد داوری قرار گرفته‌اند، برخی طرح‌ها برای نجات جان بیماران بدحال بوده که تا این لحظه ۶ طرح آن مصوب شده و احتمال افزوده شدن ۲ طرح دیگر هم وجود دارد و در کنار آن مجوز تولید و تجویز داروهای این نوع بیماران در قالب این طرح‌ها داده شده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه گروه دیگر بیماران سرپایی و قرنطینه در منزل هستند که از طریق داروهای گیاهی و طب سنتی برای آنان برنامه خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۰ نوع داروی کمک‌کننده به بیماران کرونایی در حوزه طب گیاهی شناسایی شده که در حال تست روی بیماران است و امیدواریم که بتواند حداکثر کمک را در بهبودی کامل، سرعت درمان و روند کاهش درد و رنج آنان داشته باشد؛ در صورتیکه جواب مثبت بدهد می‌توانیم در مسیر ادامه و اجرای بهتر این روند گام برداریم.

دکتر تفقدی تصریح کرد: بسیاری از شایعات با تحقیقات پژوهشی خنثی می‌شود و با یک نمونه خوب می‌توان جمع‌بندی خوبی را در سن، جنس، نوع شغل و حرفه‌کاری، نوع داروی موثر و غیره داشت و در این خصوص طرح رجیستری فعال شده و کلیه اطلاعات بیماران در آن ثبت می‌شود تا بهترین و دقیق‌ترین تشخیص‌ها و ایده‌ها را داشته باشیم و به مرحله اجرا درآوریم.

وی بیان کرد: تاکنون طرح‌های پژوهشی زیادی داشتیم که از جمله آن می‌توان به سلول درمانی، پلاسما درمانی، هموپرفوزیون ، ارزیابی آنتی‌بادی‌ها در خون افراد مختلف جامعه و غیره اشاره کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص همکاری‌های شرکت‌های فناور، گفت: یکی از عمده‌ترین محورها در فعالیت‌های پژوهشی در حوزه فناوری بوده و با همکاری پارک فناوری سلامت ۴ شرکت در بحث تولید هندراب فعال هستند که موجب خروج از حالت اضطرار بسیاری از مراکز درمانی شده است؛ همچنین در کنار آن ۸ شرکت فناور نیز اقدام به تولید انواع ماسک‌ها و محلول‌های ضدعفونی کردند و به عنوان بازویی قوی در کنار کادر درمانی‌ها بودند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.