مشارکت فعال شرکت های دانش بنیان در تامین مواد ضد عفونی کننده و ملزومات حفاظتی ویروس کووید-19

  • PDF

همزمان با شیوع ویروس کووید-19 در کشور و استان خراسان رضوی، مدافعان سلامت در حوزه های پزشکی، پرستاری، بهداشتی به عنوان نخستین گروه ها برای مقابله با این ویروس سازماندهی شدند اما در کنار ایثارگری ها و فداکاری های بسیاری که در این مدت شاهد آن بودیم، پژوهشگران و محققان فعال در شرکت های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همت و تلاشی مضاعف در مسیر تامین محصولات و ملزومات حفاظتی حوزه بهداشت و درمان گام برداشتند.

به گفته معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این مدت هفت شرکت فناور و دانش بنیان برای تامین ملزومات حفاظتی مشارکت فعال داشتند.

دکتر تفقدی تصریح کرد: با توجه به ضرورت بسیج تمامی امکانات و پرسنل تخصصی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای کمک به واحدهای عملیاتی مقابله با بحران کرونا اقداماتی همچون تحویل لوازم حفاظت فردی و تجهیزات مصرفی (گان، ماسک جراحی، عینک محافظ، دستکش لاتکس و غیره) در این شرکت ها تولید و به معاونت درمان و غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد جهت توزیع در میان مراکز درمانی سطوح سه گانه مقابله با کرونا صورت پذیرفته است.

طاهره زینعلی مسئول فنی شرکت پارس تک رخ یکی از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص در گفتگو با وب دا اظهار کرد: پس از کسب مجوزهای لازم از اواخر بهمن ماه سال گذشته تاکنون به علت شیوع ویروس کرونا اقدام به تولید روزانه ۱۵ هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده دست در بسته‌های ۵۰۰ سی‌سی کردیم و هم‌اکنون تولید این محصول ادامه دارد.

وی با بیان اینکه به‌تازگی مجوز تولید محلول‌های غیرالکلی نیز دریافت شده است خاطرنشان کرد: هدف از انجام این اقدامات ایجاد همکاری مطلوب و ارتباط موثر میان صنعت و دانشگاه بوده است و برنامه بعدی ما نیز تولید ۵ نوع محصول سافت‌ژل خواهد بود و تا ۴ ماه آینده تولیدات این شرکت به شکل صنعتی دنبال خواهد شد.

زینعلی تصریح کرد: تولید و مصرف این محصولات تا بیشتر از ۹۸ درصد در جهت عدم ورود ویروس کرونا بر بدن اثربخشی دارد و در جهت رفع مشکلات پروپانول پیگیر مجوزها هستیم که پیش‌بینی می‌کنیم تا دو هفته آینده کار آن به اتمام برسد.

وی در رابطه با اشتغال‌های ایجاد شده در شرکت پارس تک رخ در بحث مبارزه کرونا، تاکید کرد: فعالیت‌های شرکت پارس تک رخ در بحث کرونا موجب ایجاد ۱۰۰ اشتغال مستقیم و غیرمستقیم شده که شامل ۲۰ مورد مستقیم و ۸۰ مورد غیرمستقیم است و میزان اشتغال زایی در آینده نزدیک و با اضافه‌شدن ۳ واحد دیگر به  ۴ برابر افزایش می یابد.

مسئول فنی شرکت پارس تک رخ گفت: در سال جهش تولید می‌خواهیم که نیاز کامل کشوررابرطرف کنیم تا نیازی به ورود محصول مشابه از خارج کشور نباشد، به طور قطع اگر حمایت مسئولان در بحث مجوزها و دسترسی راحت و ارزان به اقلام موردنیاز باشد می‌توانیم محصولی بسیاربهتر از نمونه خارجی آن تولید کنیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.