ارتقا دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رتبه بندی لایدن

  • PDF

بر اساس آخرین نتایج رتبه بندی دانشگاه های جهان که توسط پایگاه رتبه بندی لایدن منتشر گردید دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانست در این رتبه بندی ارتقاء یابد و روند صعودی خود در این نظام رتبه بندی استمرار بخشد.

 مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد  در رتبه بندی لایدن 2020 موفق شد در در حوزه موضوعی بیومدیکال و علوم سلامت  در شاخص اثرگذاری علمی (Scientific impact)  از رتبه 403 به رتبه 379 در جهان ارتقا یابد. علاوه بر این دانشگاه در این حوزه موضوعی در شاخص همکاری علمی (Collaboration)  نیز از رتبه 474 به رتبه 459 ارتقا یافت.

 دکتر عبدالرسول رنگرزی با اشاره به اینکه  مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه لایدن در هلند از سال 2007 دانشگاه های جهان را ارزیابی و رتبه بندی می کند، تصریح کرد: در این رتبه بندی دانشگاه ها  براساس مقالات ISI مورد ارزیابی قرار می گیرند و شرط ورود یک دانشگاه به این نظام رتبه بندی  این است که بایستی حداقل یک هزار مقاله ISI در سال های 2015 تا 2018 در مجلات CORE در WEB OF SCIENCE  داشته باشد.

 وی خاطرنشان کرد: در شاخص اثرگذاری علمی (Scientific impact) تعداد مقالات دانشگاه که در بین  یک درصد،پنج درصد، ده درصد و پنجاه درصد پراستنادترین مقالات  دنیا  قرار دارد ارزیابی می گردد و در شاخص همکاری علمی (Collaboration) تعداد مقالات منتشر شده با همکاری سایر دانشگاه ها لحاظ می شود.

 دکتر رنگرزی با اشاره به اینکه معمولا نتایج نظام های معتبر رتبه بندی جهانی  در ماه های  خرداد و تیر اعلام می شود افزود در این دو ماه دانشگاه توانسته به دستاوردهای مهمی از جمله کسب رتبه 83 جهانی و رتبه اول کشوری در رتبه بندی دانشگاه های عصرطلایی تایمز،  ارتقاء ۳۶ پله ای در رتبه بندی دانشگاه های آسیایی تایمز، کسب رتبه اول کشوری و رتبه جهانی 151 تا 200 در حوزه موضوعی Public Health در رتبه بندی شانگهای دست یابد.

 وی درخشش و کسب جایگاه شاخص دانشگاه در تمامی نظام های رتبه بندی معتبر جهانی را نشان از پیشرفت قابل توجه دانشگاه در عرصه های علمی دانست.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.