دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، قدر هم‌جواری امام رضا(ع) و فرصت کسب فضائل معنوی را بدانند

  • PDF

پیوستن دانشگاه مشهد به فاز اجرایی پروژه نسخه نویسی و نسخه پیچی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه، موارد اخلاقی، علمی، ارزشی و پژوهشی این دانشگاه را برای دانشجویان ورودی سال جاری ترسیم و از آنها خواست قدر تحصیل در این دانشگاه را که افتخار مجاورت با امام مهربانی‌ها را دارد بدانند.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی که در مراسم آغاز سال تحصیلی 98 – 99 این دانشگاه و در جمع دانشجویان و استادان سخن می‌گفت با اشاره به سابقه‌ی تأسیس این دانشگاه و زحماتی که برای بالندگی و گسترش آن کشیده شده افزود: از حدود 70 سال پیش که این دانشکده تأسیس شده تا امروز، تلاش‌های بسیار ارزنده و جانانه‌ای برای گسترش علمی و جایگاهی این دانشگاه از سوی بنیان‌گذاران، استادان و دانشجویان صورت گرفته تا دانشگاه علوم پزشکی مشهد به وضعیت افتخارآمیز امروزی رسیده است.

دکتر دارابی گفت: اگر بنیانگذاران دانشگاه که جمعی از آنها از میان ما رفته‌اند و جمعی دیگر هنوز در قید حیات هستند امروز در اینجا می‌بودند و افتخارات دانشگاه را می‌دیدند بر خود می‌بالیدند که این مجموعه‌ی بزرگ علمی و دانشگاهی به این درجه از عظمت و افتخار دست یافته است.

وی با اشاره به هفته‌ی دفاع مقدس، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهیدان انقلاب و دفاع مقدس گفت: جا دارد از کسانی که در عرصه‌های مختلف انقلاب، دفاع مقدس، دفاع از حرم و سایر بزنگاه‌های انقلاب اسلامی، با اهدای جان‌ شیرین‌شان از ارزش‌ها و از مرز و بوم میهن اسلامی دفاع کرده و انقلاب را جانی دوباره بخشیده‌اند یادی بکنیم و به سایر رزمندگان، آزادگان، جانبازان عزیز که شهدای زنده هستند و سایر خدمت‌گزاران به این نظام مقدس، از جان و دل حرمت‌گذاری نماییم، چرا که آنان با جان‌فشانی و فداکاری، امنیت و آسایش را برای ما به ارمغان آوردند.

وی ضمن خوش‌آمدگویی به دانشجویان و تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت: این دانشگاه علاوه بر افتخارات علمی و رتبه‌های جهانی و بین‌المللی که با ارزیابی نهادهای مستقل علمی از اقصی نقاط جهان، واجد آنها شناخته شده است یک ویژگی خیلی خاص دارد که باید مورد توجه دانشجویان قرار گیرد و این ویژگی که مهم‌تر از جنبه‌ی علمی هم هست و ارزش معنوی بالایی دارد مجاورت به حرم امام‌ مهربانی‌ها و افتخار زائر بودن آن حضرت است که باید دانشجویان عزیز، برای کسب فضائل معنوی و تخلق به اخلاق دینی، از این فرصت حداکثر استفاده را ببرند.

وی ضمن آرزوی موفقیت برای کسانی که لباس خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی را به تن دارند گفت: این خدمت‌گزاران بخصوص در دو بخش امنیت و سلامت، از جایگاه ویژه‌ای در نزد مسؤولان نظام برخوردار هستند.

وی ادامه داد: اگر امنیت و آرامش در کشور نباشد ما قادر نیستیم در این فضای امن و آرام به تحصیل علم و دانش و زندگی سرافرازانه و آزادانه بپردازیم و از نعمت زندگی در جوار آقا علی‌بن‌موسی الرضا(ع) بهره‌مند گردیم.

وی خاطر نشان کرد: همچنین کسانی که در حوزه‌ی سلامت فعالیت می‌کنند وظایف سنگینی بر عهده دارند که مشکلات سلامت و تندرستی جامعه را حل کنند.

وی در خصوص افتخارات علمی این دانشگاه گفت: علاوه بر کسب رتبه‌های ملی و بین‌المللی، این دانشگاه توانسته است به مدد استادان و دانش‌پژوهان و نیز با کمک‌های وزارت بهداشت، با به خدمت‌گرفتن 960 عضو هیأت علمی، از موقعیت ممتازی در کشور برخوردار باشد و به اولین و بزرگ‌ترین دانشگاه علوم پزشکی شرق کشور تبدیل گردد.

دکتر دارابی اضافه کرد: در خصوص نسبت دانشجو به استاد، وضعیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بسیار عالی است و در حالی که در برخی دانشگاه‌ها این نسبت 250 دانشجو به ازای هر استاد است در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ازای هر 10.3دانشجو یک استاد داریم که نسبت بسیار افتخارآمیزی است.

وی دو نشانگان «متن» و «مشی» در دانشگاه علوم پزشکی مشهد را اولویت‌های علمی و معنوی این دانشگاه برشمرد و گفت: از جهت پرداختن به متن که مراد از آن، وجوه علمی و پژوهشی دانشگاه است استادان زبده و سرآمد را به کار گرفته‌ایم و در شش سال گذشته 200 تن از جوانان نخبه، دانشور، به‌روز، علاقه‌مند به خدمت و فرهیخته‌ی دانشگاهی را جذب هیأت علمی دانشگاه کرده‌ایم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن تأکید بر اهمیت دادن به کسب دانش عمیق و واقعی در رشته‌ی پزشکی که با سلامت مردم سر و کار دارد گفت: دانش و معرفت علمی شما باعث احیای نفس انسان می‌شود که سفارش قرآن کریم است و در سوره‌ی مائده آمده که اگر یک شخص نجات یابد گویی که همه‌ی مردم نجات یافته‌اند.

وی ادامه داد: ارتقای شاخص‌های بهداشت و درمان، احیای نفس انسان و بهبود بیماری‌ها و کسب سلامت و تندرستی، حاصل زحمات همین قشر فرهیخته و دانش‌آموختگان همین دانشگاه‌هاست.

وی قبول شدن در رشته‌ی پزشکی را یک نعمت دانست که باید دانشجویان قدر آن را بدانند و شکر آن را با تخلق به اخلاق حرفه‌ای و خدمت واقعی به سلامت مردم، به جای آورند.

وی گفت: اثر این نعمت، خیر دنیا و آخرت دارد و اگر درست خدمت کنید هم خودتان، هم فرزندان‌تان در زندگی خانوادگی آینده و هم والدین‌تان از این خیرات نصیب می‌برند و بهره‌مند می‌شوند زیرا دعای خیر مردم و بیماران همواره بدرقه‌ی راه پزشکان و خدمت‌گزاران حوزه‌ی سلامت است.

وی تصریح کرد: این خیرات، به شرط خدمت صادقانه و عالمانه به مردم است و اگر کسی به این رشته به چشم یک ممر معیشت و رفاه نگاه کند و این وجهه را نصب العین خود قرار دهد، خیر آخرت از او سلب خواهد شد و ارزش و جایگاه این حرفه‌ی مقدس را نیز خدشه‌دار می‌کند.

دکتر دارابی تأکید کرد: در این دانشگاه، بر خلاف سایر دانشگاه‌ها، مشی و منش بیش از متن اهمیت دارد زیرا هدف از تحصیل در این دانشگاه، تنها کسب علم و دانش نیست بلکه آموختن مشی و منش انسانی و تخلق به اخلاق حرفه‌ای، هدف نهایی و غایی در خدمت به مردم است.

وی کسب رتبه‌ی علمی، نگارش مقاله، کسب امتیاز جایگاهی و سایر وجوه دانشی، ابزار کمی هستند که باید در اختیار و در خدمت هدف کیفی که همان منش و مشی استادی و خدمت پزشکی است قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بخش دیگری از سخنانش به خاص بودن محیط دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشجویانی که افتخار تحصیل در این محیط را پیدا می‌کنند ضمن رعایت دقیق مقررات آموزشی، باید از نظر فرهنگی، ارزشی و انضباطی نیز مراعات قوانین و مقررات دانشگاه را داشته باشند.

وی به تسهیلات و امکانات آموزشی، محیطی، رفاهی و تحصیلی دانشگاه برای دانشجویان اشاره کرد و گفت: همه‌ی این شرایط و زمینه‌ها مهیا شده تا شما به کسب علم و دانش بپردازید و برای ارتقای اخلاق اسلامی و حرفه‌ای تلاش کنید.

وی گفت: والدین شما، شما را به دانشگاه سپرده‌اند و انتظارشان این است که زمانی که از دانشگاه خارج می‌شوید کامل‌تر، اجتماعی‌تر، باشخصیت‌تر و عالم‌تر از زمانی باشید که وارد دانشگاه شده‌اید.

وی ضمن توصیف سه رده‌ی خدمتی در دانشگاه شامل اعضای هیأت علمی، دانشجویان وکارکنان دانشگاه گفت: برای مشکلات و مسائلی که از نظر عدم رعایت مقررات و ضوابط دانشگاه ممکن است برای هر یک از این گروه‌ها پیش بیاید نهادهایی در دانشگاه پیش‌بینی شده که امیدواریم هر گز شرایطی پیش نیاید که به این نهادها نیاز داشته باشیم و همه‌ی گروه‌ها با رعایت شئونات اخلاقی،‌ دینی‌، علمی و دانشگاهی، ما را در ارائه‌ی خدمت هر چه بهتر و با کیفیت‌تر به مردم یاری کنند.

وی در پایان یا یادآوری جایگاه معلم و استاد در نظام اسلامی و دانشگاهی گفت: پیامبر اکرم(ص) که الگوی تمام انسان‌ها هستند چنان به علم و دانش و مقام معلم و استاد اهمیت می‌دادند که در قبال آموزش علم به یاران‌شان، اسرا را آزاد می‌کردند به همین جهت ما هم باید به استادان احترام بگذاریم و حرمت و جایگاه آنان را حفظ کنیم.

وی گفت: ما در همه‌ی سطوح مدیریتی دانشگاه و در همه‌ی معاونت‌ها آماده‌ی شنیدن صحبت‌ها و مشکلات شما هستیم و کمک می‌کنیم که محیطی امن و آسوده برای کسب دانش و علم و فضائل معنوی به دور از حاشیه‌ها ایجاد کنیم که هم اهداف دانشگاهی نظام محقق شود و هم اینکه فرهیختگانی با اخلاق و ارزش‌های اسلامی تربیت و تحویل جامعه نماییم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.