کشف هشت هزار و 579 قلم کالای قاچاق آرایشی و بهداشتی در استان

  • PDF
مدیر نظارت بر موادغذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: در مجموع 30 بازرسی انجام شده در سال جاری؛ بیش از هشت هزار و 579 قلم کالای قاچاق آرایشی و بهداشتی در استان کشف و ضبط شده است.

دکتر اسماعیل زاده در گفت‌وگو با وب دا؛ در خصوص اهمیت عدم استفاده از کالای قاچاق آرایشی و بهداشتی، گفت: مدیریت نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه مشهد از ابتدای سال 96 موفق به انجام 200 بازرسی از سطح عرضه و اقدام به برگزاری جلسات متعدد کارگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور آرایشی و بهداشتی با سایر سازمان‌های متولی کرده است.

 وی  به انجام 123 گشت مشترک با سازمان صنعت و معدن و پلیس آگاهی از مجموع بازرسی های سال 96 اشاره و تاکید کرد: در بازرسی های صورت گرفته از ابتدای سال جاری، 30 بازرسی منجر به کشف هشت هزار و 579 قلم از لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق به ارزش ریالی چهار میلیارد و 182 میلیون و 200 هزار ریال شده است.

 مدیر نظارت بر موادغذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: توصیه می شود مردم جهت کمک به اقتصاد کشور از خرید محصولات قاچاق پرهیز کنند،  این حساسیت در خصوص اقلام و تولیدات سلامت محور همچون لوازم آرایشی و بهداشتی نیز بیش از پیش ضروری است.

 دکتر اسماعیل زاده مسیر شناسایی کالای استاندارد و معتبر آرایشی و بهداشتی وارداتی را استفاده از برچسب اصالت و سلامت کالا دانست و تصریح کرد: سازمان غذا و دارو جهت کنترل و نظارت فرآورده های سلامت محور،  نظام ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت فرآورده های سلامت را با هدف شناسایی فرآورده‌های اصیل از طریق ایجاد رابطه شفاف و مشخص مسئولیتی بین اینگونه فرآورده ها و شرکت های مشخص صاحب پروانه ایجاد کرده است.

وی بیان داشت: این سازمان همچنین امکان پاسخگویی مشخص برای مصرف کنندگان و سایر افراد و سازمان های ذی نفع را از طریق شناسه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت فراهم آورده است.

دکتر اسماعیل زاده به معرفی برچسب اصالت و سلامت کالا پرداخت و افزود: این برچسب شامل شناسه تجاری فرآورده (GTIN)، شناسه‌ ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت(UID) ، شمارۀ سری ساخت(LOT) ، تاریخ انقضا(EXP) ، و همچنین شناسۀ اصالت 16رقمی بوده؛ که پس از خراشیدن، لایه پوشاننده مربوطه پدیدار می شود.

وی اضافه کرد: روش استعلام اصالت کالا از طریق نرم افزار بارکد خوان سه بعدی می باشد؛ که قابلیت  نصب نرم افزار بر روی کلیه گوشی های همراه با سیستم عامل اندروید و ios   را دارد. علاوه بر این روش می توان استعلام از سامانه مرکزی را از طریق سایت www.ttac.ir و یا  پیامک 20008822 انجام داد.

مدیر نظارت بر موادغذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: کالاهای آرایشی و بهداشتی تولید داخل باید دارای شماره پروانه ساخت، تاریخ تولید و انقضا همراه با مشخصات تولید کننده باشند.

دکتر اسماعیل زاده تصریح کرد: علاوه بر کنترل محصولات و نظارت بر واردات رسمی کالاها از طریق گمرک و سازمان غذا و دارو، اطلاع رسانی عمومی در خصوص اقلام غیر مجاز، برخورد در سطح عرضه به منظور کاهش قاچاق این نوع کالاها و تقویت واردات رسمی بسیار حائز اهمیت است.

مدیر نظارت بر موادغذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: مصرف کنندگان می توانند در صورت مشاهده هرگونه فرآورده آرایشی و بهداشتی فاقد مجوز، با شماره  تلفن 38761587 (واحد شکایات) و شماره  تلفن 38798620 (واحد آرایشی و بهداشتی) تماس حاصل نمایند.

 دکتر اسماعیل زاده اظهار امیدواری کرد: با دقت نظر مضاعف مصرف کنندگان و تلاش و توجه هر چه بیشتر مردم در تهیه محصولات و اقلام بهداشتی و آرایشیِ استاندارد، ضریب بروز آسیب های مرتبط با عرصه سلامت در خصوص این لوازم به حداقل ممکن کاهش یابد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.