عملکرد معاونت غذا و دارو در سالی که گذشت

  • PDF

توزيع کتابچه توصیه های غذایی و دارویی در سفر جهت سلامت مسافران و زائران معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شناسایی، امکان سنجی و اجرایی کردن فرآیندهای خدمتی که قابلیت انجام به صورت غیرحضوری را دارند دنبال می کند.

معاونت غذا و دارو به برنامه ریزی و اجرای ارتقاء فرآیندهای اولویت دار این حوزه؛ با توجه به احصاء و مستند سازی 100% فرآیندها در سال 92 و 93 می پردازد.

تدوین و جاری سازی چارچوب نظام تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات (با استفاده از ایجاد داشبوردهای مدیریتی برای فرایندهای اولویت دار مدیریت های تحت پوشش حوزه معاونت) نیز از دیگر اقدامات معاونت غذا و دارو در سال گذشته است.

این معاونت اقدام به تهیه برنامه های عملیاتی و اجرایی کردن 200 اقدام استراتژیک مربوط به سال‌های  93 تا 96 نموده است.

تهیه نرم افزار جهت ثبت، پیگیری و نظارت بر اجرایی شدن اقدامات استراتژیک و برنامه های عملیاتی مربوطه و اجرای برنامه عملیاتی کشوری در حوزه معاونت غذا و دارو از اقدمات دیگر این معاونت به شمار می رود.

معاونت غذا و دارو در ارزیابی انطباق سالیانه وزارت بهداشت با 1/5 درصد انحراف؛ رتبه بالایی را  در سطح کشور داشته است.

تدوین و اجرایی کردن شاخص‌های ارزیابی عملکرد معاونت غذا و دارو دانشگاه

اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی بر اساس عناوین پژوهش‌های کاربردی اولویت دار، در بانک اطلاعاتی تدوین شده از برنامه های مهم این معاونت در کمیته آموزش و پژوهش است.

یکی از مهمترین موفقیت های این معاونت عقد تفاهم نامه های مشترک با گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گروه صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشکده علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی در راستای انجام پژوهش‌های کاربردی مشترک می باشد.

تدوین و اجراء برنامه استفاده از پتانسیل داوطلبین سلامت، آموزش و پرورش و دانش آموزان در راستای ارتقاء سطح آگاهی‌های جامعه نیز از دیگر تلاش های این معاونت در کمیته آموزش و پژوهش است.

کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو

ارتقاء نرم افزار پردازشگر نسخ (پورتال و سیستم جامع گزارشگر) از برنامه های معاونت غذا و دارو در کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو می باشد.

این معاونت با تشکیل جلسات مستمر کمیته علمی تخصصی تجویز و مصرف منطقی دارو موفق شده است؛ تا میانگین اقلام تجویزی در نسخ را به 2.80  قلم رسانده و درصد بیماران دریافت کننده داروی تزریقی را به 34 و بیماران دریافت کننده آنتی بیوتیک را به  35 درصد کاهش دهد.

معاونت غذا و دارو موفق شده است تا در سال گذشته در خصوص همه شاخص های فوق ارتقاء یافته و به سطح مطلوب تری از میانگین کشوری دست پیدا کند.

این معاونت همچنین در به بکارگیری دانشجویان دستیاری داروسازی و همکاران فارغ التحصیل داروساز با توجه به اطلاع رسانی وسیع به بیماران و همکاران گروه پزشکی در راستای استفاده هرچه مناسبتر از ظرفیت سامانه 1490 (مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم) موفق عمل کرده است.

بر این اساس سامانه 1490 جهت پیاده سازی طرح پاسخگویی 14 ساعته به سوالات دارویی در مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم فعال می باشد.

پیگیری مستمر نیازهای شیر خشک از طریق مکاتبه و تماس با سازمان غذا و دارو برای سهولت دسترسی ارباب رجوع، پیگیری شکایات از عطاری‌ها با هماهنگی سازمان‌ها و ارگان‌های مسئول مانند سازمان صنعت معدن و تجارت و پیگیری و تشویق داروخانه ها برای مشارکت بیشتر در ارائه فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل نیز در این معاونت پی گیری می شود.

سامان دادن به عطاری‌ها با انجام بازرسی از 300 عطاری

این معاونت اقدام به پیگیری منظم و حضور در جلسات مبارزه با قاچاق کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری و فرمانداری مشهد نموده و در ابتدای سال 96 بازرسی از 300 عطاری در سطح شهر را جهت ساماندهی به عطاری‌ها دنبال کرده است.

جاری سازی چارت جدید سازمانی با تفکیک شرح وظایف بین معاونت‌های غذا و دارو و تبدیل اداره تجهیزات پزشکی به مدیریت نظارت بر ملزومات و تجهیزات پزشکی استان نیز از شاخص ترین عملکردهای این معاونت در سال گذشته به شمار می رود.

ساخت ملزومات پزشکی برای اولین بار در استان

جاری سازی فرایند تفویض صدور پروانه، ساخت بعضی از ملزومات پزشکی استان برای اولین بار و صدور 33 مورد تمدید پروانه ساخت با کنترل و بازدیدهای تخصصیGMP  در سال گذشته نیز در این معاونت انجام می شود.

تدوین فرایند جلوگیری از رسوب ایمپلنت‌ها و پروتزها دراثر تغییر نمایندگی استان‌ها با صاحبان فرایند و خرید متمرکز بعضی از اقلام ست‌های جراحی بیمارستان‌های دانشگاه بطور متمرکز توسط این مدیریت نیز از شاخص عملکردهای معاونت غذا و دارو در سال گذشته به شمار می رود.

توسعه 220 متر مربعی فضای آزمایشگاه کنترل مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی

استانداردسازی و افزایش فضای آزمایشگاه کنترل مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی به میزان 220 مترمربع نیز از دیگر تلاش های این معاونت در سال گذشته به شمار می رود.

فضاسازی آزمایشگاهی و سکوبندی جهت آزمایشگاه‌های کنترل فرآورده های دارویی، آزمایشگاه سلولی مولکولی (مولکولار بیولوژی) جهت ارزیابی میکروارگانیسم های پاتوژن مواد غذایی و تشخیص تقلبات، تشخیص  گونه  حیوانی، فرآورده های تراریخته  GMO، آزمایشگاه  کنترل تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز در معاونت غذا و دارو در حال انجام است.

شروع مرحله مقدماتی طرح کلان بررسی آلاینده های مواد غذایی (زعفران و ادویه)، شرکت در طرح های کشوری PMS، طرح پایش سموم دفع آفات نباتی در صیفی جات، طرح بررسی کیفیت نان (از نظر جوش شیرین و نمک) و اجرای طرح ارتقاء تجهیزات تخصصی  آزمایشگاه مطابق آزمایشگاه های سطح یک کشوری به عنوان آزمایشگاه نمونه قطب شرق کشور در سال گذشته در این معاونت دنبال شد.

خرید تجهیزات تخصصی آزمایشگاهی و خریداری تجهیزات تخصصی بخش مولکولار بیولوژی

معاونت غذا و دارو در سال گذشته اقدام به خرید تجهیزات تخصصی آزمایشگاهی شامل: هموژنایزر آزمایشگاهی، سانتریفوژ یخچال دار، DG Block، لاکتو اسکن، انکوباتور CO2،  کلنی  اسکن scan400،  یخچال  آزمایشگاهی و فریزر-30  آزمایشگاهی، دستگاه سوکسله اتومات و اتوانژکتور اتوماتیک، کوره  آزمایشگاهی، نمک سنج  آزمایشگاهی، گراویمتریک دایلوتر، فلکسی پمپ  و بگ میکسر، اسپیدی بریدی نموده است.

خرید تجهیزات تخصصی بخش مولکولار بیولوژی (هود لمینار کلاس2، ورک استیشن PCR، ایلامینیتور UV، مینی فیوژ، نانو اسپکتروفتومتر، ترموشیکر، ترمومیکسر، میکروسانتریفیوژ یخچال دار، ترمال سایکلر PCR، RT-PCR ، فریزر آزمایشگاهی-86) نیز در این معاونت انجام شده است.

خرید تجهیزات تخصصی کنترل فیزیکی فرآورده های دارویی شامل سختی سنج، دیسلوشن، دیس  اینتگریشن، فرایابیلیتی، ترازوی آنالایتیکال، کارل فیشر، تیتراتور، گاز کروماتوگرافی  GC، HPLC نیز در معاونت غذا و دارو انجام شده است.

افزایش تعداد گزارشات ADR 

تدوین و اجرای برنامه اطلاع رسانی دارو و اجرای برنامه دقیق ADR در کلیه بیمارستان های دولتی و خصوصی و شبکه های بهداشت و درمان تابعه نیز از دیگر اقدامات موفق معاونت غذا و دارو است به گونه ای که تعداد گزارشات ADR را به 100% افزایش داده است.

اجرای برنامه ملی پایش باقیمانده آفت کش ها و سموم در محصولات کشاورزی و باغی، اجرای برنامه ملی پایش مواد غذايي، آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه  (PMS) بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو نیز از دیگر تلاش های این معاونت به شمار می رود.

معاونت غذا و دارو درجه بندی واحد های تولیدی غذايي، آرایشی و بهداشتی تحت پوشش دانشگاه را توسط تکمیل چک لیست ارزیابی برنامه های پیشنیازی (PRPS) انجام و پایش و پالایش برچسب فرآورده های غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه و تولید را دنبال می کند.

بازديد ادواري از فرآورده‌های موجود در انبارهای گمرکات از جمله دوغارون و سرخس به منظور ترخیص محصولات وارداتی، صدور گواهی بهداشت محصولات صادراتی و تدوین و اجراي برنامه ارزيابي و ساماندهی مراکز توزیع فرآورده های آرایشی و بهداشتی از جمله تلاش های این معاونت می باشد.

برگزاری دوره آموزشی«آشنایی با مبانی حلیت و طهارت»

این معاونت همچنین اقدام به برگزاری دوره آموزشی«آشنایی با مبانی حلیت و طهارت» برای مسئولین فنی واحدهای تولیدی تحت پوشش دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی قطب 9 کشوری کرده است.

پيگيري قاچاق کالا و انجام بازديدهاي مشترک کارشناسان مدیریت نظارت بر موادغذايي، آرایشی و بهداشتی و کارشناسان صنعت، معدن و تجارت از مراکز عرضه فرآورده های آرایشی و بهداشتی و انجام اقدامات قانوني لازم در خصوص محصولات غيرمجاز نیز از برنامه های مهم معاونت غذا و دارو به شمار می رود.

تشکيل کميته هاي فني و قانوني بهره برداري، مسئول فني، ساخت، شناسه نظارت کارگاهي و صدور، تمديد يا اصلاح مجوزهاي بهداشتي (پروانه هاي بهره برداري، مسئول فني، ساخت، ساخت صادرات، ساخت تولید قراردادی، ساخت تولید قراردادی صادرات، مجوزهاي موردي شامل تغيير وزن و نوع بسته بندي، تغيير نام محصول يا مؤسسه، شناسه نظارت تولید کارگاهي) از دیگر برنامه های شاخص معاونت غذا و دارو می باشد.

ساماندهی و صدور مجوزهاي بهداشتي جهت انبارهای نگهداری فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی، بهره برداری از سامانه الکترونيکي مدیریت نظارت بر مواد غذايي، آرايشي و بهداشتي و برگزاری کارگاه آموزشی تلفیق دارویی نیز در این معاونت دنبال می شود.

ایجاد سامانه کمبودهای داروئی (سی کد) و یکپارچه سازی گزارش کمبودها، راه اندازی سامانه داروهای مخدر (رایورز)، صدور مجوز تاسیس داروخانه جهت ایثارگران واجد شرایط ( فرزندان معزز شهدا و جانبازان 70% به بالا ) و ارتقاء نظارت زنجیره سرد داروهای توزیعی توسط شرکت پخش فرآورده های سلامت محور نیز در این معاونت انجام می گردد.

تدوین شیوه نامه یکسان سازی برخورد با تخلفات داروخانه های تحت پوشش

اجرای  نظام تشویق موسسین و مسئولین فنی داروخانه های تحت پوشش دانشگاه، تدوین شیوه نامه یکسان سازی برخورد با تخلفات داروخانه های تحت پوشش، ارتقاء و استاندارد سازی یخچال‌های مورد استفاده در داروخانه های بیمارستانی و اجرای برنامه مدیریت داروهای استراتژیک نیز از دیگر تلاش های این معاونت است.

این معاونت اقدام به افزایش تعداد بازرسی های مراکز درمان سوء مصرف مواد شهرستان مشهد، تدوین آئین نامه و ایجاد واحد مدیریت ساماندهی امور داروخانه های بیمارستانی (سماد) دانشگاه کرده است.

بررسی 10 قلم داروی پرمصرف در بیمارستان امام رضا (ع)

تدوین و راه اندازی واحدDUE  دانشگاه و بررسی 10 قلم داروی پرمصرف در بیمارستان امام رضا (ع)، بروز رسانی امحاء پوکه های داروهای مخدر با خرید دستگاه جدید و خرید و نصب نرم افزار جدید برای مدیریت نظارت بر امور دارو و مواد مخدر و الکل نیز در معاونت غذا و دارو پی گیری می شود.

تدوین و اجرای طرح ساماندهی پرسنل داروخانه های سطح شهر مشهد به صورت پایلوت، اجرای طرح مپینگ کدهای دارویی در بیمارستان های دانشگاه و تدوین و اجراء برنامه برون سپاری فرآیندهای امور داروخانه ها به انجمن داروسازان نیز در معاونت غذا و دارو در حال انجام می باشد.

اجرای طرح پایلوت نظام تشویق داروخانه ها و مسئولین فنی آن‌ها، پی گیری تفکیک حساب های دارویی از درمان در بیمارستان‌های دانشگاه و برنامه ریزی و تهیه فارماکوپه تخصصی دارویی بیمارستان‌های دانشگاه از دیگر برنامه های این معاونت است.

ارسال شیر خشک‌ها از طریق پست برای بیماران

تدوین وظایف، تأمین منابع و استقرار اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی و سنتی، مکمل و شیرخشک در معاونت غذا و دارو و ثبت نام بیماران متابولیک در سامانه حامی برای دریافت شیر خشک های رژیمی (ارسال شیر خشک‌ها از طریق پست برای بیماران) به جد در معاونت غذا و دارو در حال انجام است.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.