اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد رشد چشمگیر داشته است

  • PDF

بانوی مرگ مغزی به شش بیمار زندگی دوباره بخشیدمسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تعداد بیماران مرگ مغزی در شمال شرق کشور که اعضای بدنشان به بیماران نیازمند در نیمه نخست امسال اهدا شده است نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۵ درصدی داشته است.

به گزارش وب دا، دکتر ابراهیم خالقی خاطر نشان کرد: این رشد در پی فرهنگ سازی و اقدامات انجام شده در زمینه فرآیند شناسایی بیماران مرگ مغزی، رضایت خانواده و نگهداری بیمار در واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد حاصل شده است.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۸۰ بیمار مرگ مغزی از استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در این دانشگاه تحت عمل جراحی قرار گرفته و اعضای بدنشان به بیماران نیازمند اهدا شده است.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهدتصریح کرد: ۵۱ نفر از این بیماران مرگ مغزی ساکن مشهد، هفت نفر ساکن سبزوار، پنج نفر ساکن نیشابور و بقیه از شهرهای بیرجند، تربت حیدریه، تربت جام، قوچان و گناباد بوده اند.

دکتر خالقی گفت: اعضای پیوندی این بیماران مرگ مغزی در قالب پیوندهای کلیه، کبد، پوست، قرنیه و قلب به  ۳۶۵ بیمار نیازمند عضو اهدا شده است.

وی کل بیماران مرگ مغزی که طی سال گذشته از شمال شرق کشور اعضایشان به بیماران مرگ مغزی اهدا شده است را ۹۷ نفر عنوان کرد و گفت: در حال حاضر شاخص اهدای عضو در واحد پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۲۲ نفر به ازای یک میلیون نفر جمعیت است که میانگین کشوری آن ۱۳ به ازای یک میلیون نفر جمعیت است.

دکتر خالقی خاطر نشان کرد: از هنگام تاسیس این واحد تاکنون ۹۳۸ بیمار مرگ مغزی تحت عمل جراحی پیوند عضو قرار گرفته اند و جان سه هزار و ۶۵۴ بیمار بدین طریق نجات یافته است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار

IMAGE
خدمات ایثارگرانه مدافعان سلامت ( پنج شنبه, 08 اسفند 1398 )