مشکلات حوزه‌ی ازدواج، بیشتر فرهنگی است

  • PDF

معاون پژوهشی انجمن مطالعات خانواده در ایران با اشاره به مشکلات موجود در مسیر ازدواج جوانان گفت: بر خلاف تصور غالب در جامعه که مشکلات اقتصادی را مهمترین مانع ازدواج می دانند، این مشکلاتِ فرهنگی است که به شکلی پررنگ تر موانعی را بر سر راه ازدواج جوانان قرار داده است.

  دکتر عبدالرضا کردی در گفتگو با خبرنگار ستاد ازدواج دانشجویی استان خراسان رضوی، ضمن برشمردن مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در حوزه ازدواج جوانان ، اولین مانع در این مسیر را مشکلات فرهنگی دانست و گفت: بسیاری از دختران و پسران جوان هنوز شناخت درستی از زندگی مشترک ندارند وتشکیل خانواده‌ی پایدار، منسجم و الگو هدف اصلی آنان در ازدواج نیست، به همین دلیل درگیر حاشیه های ازدواج شده و با پرداختن به سنت ها و رویکردهای غلط، شرایط ازدواج را برای خود سخت و ناهموار می سازند.

وی از نقش مهم خانواده ها در این خصوص نیز یاد کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از والدین به جای ایفای نقش تسهیل گری در ازدواج فرزندان، با تن دادن به آداب و رسوم و سنت های غلط مسیر ازدواج جوانان را سد کرده و فرصت ازدواج آسان و بهنگام را از آنان می گیرند.

دکتر کردی اضافه کرد: یکی از اقدامات خوبی که در این خصوص دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، کرمانشاه و مشهد انجام می دهند و امیدواریم در دیگر دانشگاه ها نیز پایه ریزی شود، برگزاری جلسات آموزشی ویژه والدین است که به موازات جلسات آموزشی جوانان ( اعم از مجردین و زوجین جوان ) برگزار شده و می تواند دراصلاح دیدگاه ها و فرهنگ رفتاری خانواده ها در حوزه ازدواج نقش موثری داشته باشد.

رئیس مرکز جهانی آموزش و پرورش خلاق در‌مالزی، به شکل گیری و رواج ارتباطات خارج از چارچوب ازدواج در سال های اخیر نیز اشاره و تاکید کرد: این ارتباطات نشانگرگسست های فرهنگی و نسلی است که در نتیجه سست بودن پایه های تربیتی و باورهای دینی فرزندان بوجود آمده و ورود رسانه های دیجیتال با جذابیت های خاص خود، بیش از پیش به این مساله دامن زده است.

وی در عین حال گفت: جوانان ما از ظرفیت پذیرندگی و تعقل بالایی برخوردارند و چنانچه بتوانیم برنامه هایی را در جهت هویت یابی مجدد آنان داشته باشیم قطعا با تغییر رویکردهایی از سوی آنان مواجه خواهیم شد که کاهش گسست های فرهنگی و نسلی می تواند یکی از نتایج مهم آن باشد.

دکتر کردی همچنین با اشاره به اجرای ششمین جشنواره مسیر خوشبختی در بین دانشگاه های مشهد گفت: اجرای برنامه های آموزشی در قالب این جشنواره می تواند گام مهمی در جهت آگاه سازی جوانان و خانواده های آنان باشد و به عنوان یک حرکت شاخص و ملی در دیگر دانشگاه های کشور نیز برنامه ریزی و اجرا شود. 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار