مراسم احیای شب های قدر،در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد

  • PDF

مراسم ویژه ایام شهادت امیرالمومنین (ع) و لیالی قدر، همزمان در مسجد حضرت زهرا (س) کوی پردیس دانشگاه علوم پزشکی و مسجد بیمارستان قائم (عج ) برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، این مراسم معنوی به مدت سه شب و با حضور قشرهای مختلف دانشگاهی و مردمی همراه با برنامه های ویژه ( از جمله ﻗﺮاﺋﺖ دﻋﺎی ﺟﻮﺷﻦ ﮐﺒﯿﺮ، سخنرانی و احیای شب قدر ( قرآن به سر گرفتن ) برگزارگردید.

شخصیت امام علی (ع)؛ میزان و شاخص انسان متعالی

در مراسم ویژه‌ ای که به همین مناسبت در مسجد بیمارستان قائم (عج) برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین اسدی به اهمیت شب های قدر بواسطه نزول قرآن در آن اشاره و با بیان اینکه در آیات متعددی از قرآن کریم و از جمله آیه یکم سوره مبارکه ابراهیم (...كِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ.....) هدف از نزول قران هدایت انسان از تاریکی ها به عالم نور و رستگار شدن او عنوان شده افزود: گذر از تاریکی ها در واقع گذشتن از مادیات، گرایشات و تمامی کشش های نفسانی است که به تعبیر امام علی (ع) در دعای کمیل، همچون غل و زنجیرهایی وجود انسان را در بر گرفته و عبور از عالم ماده به عالم معنا را برای او دشوار ساخته است.

این استاد دانشگاه، سخنی از مرحوم علامه طباطبایی را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: علامه طباطبایی در پاسخ به این سوال که « اگر بخواهید خلاصه تمام قرآن کریم را در یک کلمه از آن بیان کنید، این یک کلمه چه خواهد بود؟» فرمودند: تعالوا. ( با اشاره به ایه قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَی كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ.... عمران /64)؛ مفهوم ضمنی این کلمه بالا رفتن و فاصله گرفتن از تعلقات دنیوی است و بر پایه همین سخن علامه طباطبایی می توان گفت که مهمترین اصل در رسیدن انسان به تعالی و رستگاری چشم پوشی از وابستگی های مادی و فاصله گرفتن از نفسانیات است.

وی اضافه کرد: یکی از بارزترین شخصیت هایی که سیره زندگی وی را می توان منطبق با این آیات تفسیر کرد و در واقع میزان و شاخص انسان متعالی به شمار می رود، امام علی (ع) است؛ انسانی کامل که دنیا را با تمامی ظواهر فریبنده و لذت هایش کم ارزش تر از کفش وصله دار و کهنه خویش می داند و مهمترین دغدغه اش به معنای حقیقی تامین رضایت خداوند و پابرجا داشتن اصول دین است.

تقوا؛ محور وصایای انبیای الهی و بزرگان دین

در مراسم ویژه‌‌ی لیالی قدر که در مسجد حضرت زهرا (س) برگزار شد نیز، حجت‌الاسلام دکتر طباطبایی در مقدمه ای به اهمیت توجه به وصایای انبیای الهی و بزرگان دین اشاره و با محور خواندن موضوع تقوا ( خود کنترلی ) در تمامی این وصایا، تحقق این مهم را رمز نجات بشریت از گمراهی و شقاوت دنیوی و اخروی دانست

وی با اشاره به نامه‌ی 47 نهج البلاغه، توصیه‌ی امیرالمومنین (ع) به تقوا در نخستین بند از این منشور اخلاقی- اجتماعی را نشان از اهمیت این موضوع در زندگی انسان دانست و با استناد به آیه 183 سوره بقره ( يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ‌) یکی از بهترین راه های افزایش تقوا و رسیدن به خودکنترلی را " روزه داری " عنوان کرد.

دکتر طباطبایی در توضیح بخشی دیگر از این نامه، ضرورت تلاش در مسیر کسب و کار و درعین حال پرهیز از دنیاطلبی و اسراف کاری را یادآور و با انتقاد از فرهنگ مصرفی موجود در جامعه و گرایش عمومی به تجملات، بر اهمیت ترویج فرهنگ ساده زیستی به عنوان یکی از آرمان های مهم انقلاب اسلامی ایران تاکید کرد.

این استاد دانشگاه، از ضرورت " پایبندی به نظم در امور زندگی، تلاش در اصلاح بین دیگران، اهمیت امر به معروف و نهی ازمنکر و توجه به امور نزدیکان و همسایگان، در نامه 47 امیرالمومنین (ع) سخن گفت و بر پرهیز از بی تفاوتی و انفعال در مواجهه با هر یک از این امور تاکید کرد.

وی، توجه به ظلم ستیزی و حمایت از مظلوم را یکی دیگر از توصیه های مهم امام علی (ع) در این نامه عنوان و با اشاره به موضوع اشغال فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی در این منطقه، واکنش قاطع مسلمانان در مقاطع زمانی مختلف و از جمله روز قدس را امری ضروری و واجب دانست

مسئول نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با قرائت فرازی دیگری از این نامه تاکید کرد: با توجه به اهمیت و ضرورت اتحاد در جامعه که میتواند ضامن بقای نظام اسلامی باشد بر همه گروه های سیاسی، اجتماعی و...لازم است که ضمن حفظ الفت و پیوندهای خود، از دسته بندی های سیاسی که موجب دو قطبی شدن جامعه و تفرقه بین گروه های مختلف مردمی می شود اجتناب کنند.

شایان ذکر است؛ این مراسم با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، معاونت فرهنگی- دانشجویی و هیأت دانشجویی تشنگان علقمه برگزار شد.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار