حضور وزیر بهداشت در مرکز روانپزشکی ابن سینا+فیلم

  • PDF

دکتر هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در آستانه سال جدید با حضور در جمع صمیمی پزشکان ،پرستاران و کارکنان مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی ابن سینا و عیادت از بیماران بستری از این بیمارستان روانپزشکی بازدید کرد .به گزارش وبدا دکتر هاشمی ضمن تبریک سال جدید اظهار امیدواری کرد سال نو برای همه ایرانیان سالی همراه با شادکامی و سلامتی و موفقیت باشد.

وی علت حضور خود را در این مرکز روانپزشکی اینگونه عنوان کرد: حضور من در مرکز روانپزشکی در این لحظات پایانی سال بعد از خدا قوت گفتن به پرسنل بیمارستان، به این دلیل است که در حوزه سلامت روان مشکلات زیادی داریم و امکانات کمی در کشور برای این قسمت وجود دارد تعداد تختهای روانپزشکی خیلی کم است و نزدیک 40 هزار تخت در سراسر کشور کمبود داریم که امیدوارم در سال جدید خیرین سلامت و نیکوکاران در این حوزه به بیماران و دولت کمک کنند تا تعداد تختها افزایش پیدا کند. وزیر بهداشت با اشاره به قدمت 60 ساله بیمارستان روانپزشکی حجاری اظهار داشت : برای اولین بار در سطح وزارت بهداشت قائم مقام مشارکت های مردمی منصوب شد که با جلب حمایت نیکوکاران بتوان مشکلات اینگونه مراکز را مرتفع کرد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه بیماران مبتلا به اختلالات اعصاب و روان از محروم ترین بیماران هستند اظهار کرد به

دلیل مزمن شدن اینگونه بیماریها هزینه های سنگینی برای خانواده های بیماران به همراه خواهد داشت که حوزه سلامت باید در این زمینه کمک کند.

وزیر بهداشت با تشکر از  همه کارکنان دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور به خاطر تلاشهای انجام شده در سال 93 گفت: خوشحالیم در سال 93 اجماعی در بین تمامی گروهها و نهادها مرتبط انجام شد که اتفاقات خوبی را رقم زد.

دکتر هاشمی ضمن ابراز مسرت از اجماع انجام شده ،بزرگترین دستاورد سال 93 وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را هم نوایی دولت و مجلس در حوزه سلامت دانست.

وی ضمن ابراز مسرت از اقدامات ارزشمند در بیمارستان روانپزشکی ابن سینا از جمله تفکیک سنی بیماران ، نوسازی بخشها و پرداخت مطالبات کارکنان این مرکز درمانی گفت: در گذشته به دلیل هزینه های زیاد درمانی ، کمبود داروها و مشکلات تجهیزات پزشکی مردم در مراجعه به بیمارستانهای دولتی دچار اسیب می شدند که با اجرای برنامه تحول نظام سلامت  پرداختی از جیب مردم از 38 درصد به شش درصد کاهش یافت و برای روستاییان این کاهش به 3 درصد رسید، همچنین مقیمی پزشکان در بیمارستانها ، توزیع حدود 4 هزار نفر پزشک متخصص در بین بیمارستانهای کشور، نوسازی  بیمارستانها از جمله اقدامات انجام شده در این سال بود.

دکتر هاشمی با اعلام کمکهای  ارتش جمهوری اسلامی ایران و جمعیت هلال احمر کشور برای تامین بالگرد اظهار داشت : در کنار اتفاقات خوب در قسمت اورژانس هوایی در حوزه بهداشت نیز کارهای خوبی انجام شد از جمله هماهنگی بین بخشی بین وزارت جهاد کشاورزی، وزارت  ارشاد اسلامی، وزارت صنعت و معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد ، وزارت کار و امور اجتماعی، سازمان محیط زیست که منجر به اقدامات اثر بخش در کنترل  سموم دفع آفات نباتی و روغنهای خوراکی شد. در حوزه بهداشت محیط نیز همچون گذشته نظارتهای خوبی انجام شد که البته یکی از برنامه های وزارت در سال آینده ، تشدید نظارت ها است .

وزیر بهداشت با تشریح اقدامات وزارت بهداشت در  ارتباط و تعامل با وزارت آموزش و پرورش و ساخت خانه های بهداشت در روستاها اظهار داشت: در سال جاری بیش از هزار خانه بهداشت ساخته شد و هزار خانه بهداشت نیز در اوایل سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه اقلام دارویی در خانه های بهداشت به بیش از دو برابر در روستاها افزایش پیدا کرده و به چهارصد قلم رسیده  گفت: در سال 93 انواع واکسنها در اختیار مردم قرار گرفت و واکسن جدیدی نیز اضافه شد، مکمل های غذایی برای مادران باردار، نوزادان و دختران و پسران در دوره دبستان در دسترس قرار گرفت و شاید  برای اولین بار در شهرهای زیر بیست هزار نفر در تمامی مراکز بهداشتی پزشک حضور دارد و این برای مدیران حوزه

سلامت خیلی افتخار آمیز است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه شهر مشهد دارای بیشترین جمعیت حاشیه نشین است اظهار داشت: یکی از اقدامات خوبی که شروع شد پرداختن به حاشیه نشین ها است که شرایطی بدتر از روستاهای مرزی دارند و از  ابتدایی ترین خدمات بهداشتی محروم هستند، و اکنون خوشحالیم اعلام کنیم در مشهد همه حاشیه نشینان تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار گرفتند و  به ازاء هر هزار نفر یک کارشناس بهداشت و به ازاء هر 45 تا 50 هزار نفر یک مرکز بهداشتی درمانی راه اندازی گردید که  خدمات بهداشتی ، دندانپزشکی ، مراقبتهای پیش از بارداری و تغذیه ای را ارائه می دهند. طبق برنامه ریزی انجام شده  قرار است در پایان  سال 94 برای نه تا ده میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین کشور این خدمات ارائه گردد.

لازم به ذکر است در ابتدای  این نشست دکتر مدقق معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد،دکتر میری  مدیر

بیمارستان روانپزشکی ابن سینا ،دکتر طلایی و دکتر رضایی اعضاء هیات علمی بیمارستان ضمن تشریح وضعیت

موجود بیمارستان به بیان دیدگاه ها و انتظارات خود از وزارت بهداشت پرداختند.


 

 

 

 

آخرین اخبار